Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Filarioza (łac. Filariasis) jest ogólnym określeniem grupy schorzeń wywoływanych przez nicienie. Filariozy są przewlekłymi chorobami pasożytniczych kręgowców. Wyjątkiem w tym przypadku są ryby.

Ladit 280x336

Drobnoustroje chorobotwórcze wywołujące filariozy są określane mianem filarii.

Przykładem patogenów są Wuchereria bancrofti, Brugia malayi oraz Onchocerca volvulus. W patogenezie choroby bardzo dużą rolę odgrywają również pasożyty nicieni określane mianem ednosymbiotycznych. Są to bakterie Wolbachia.

Filarioza występująca u człowieka jest spotykana tylko w niektórych obszarach świata.

Występuje przede wszystkim w Azji i Afryce, głównie w strefie tropikalnej. Filariozy są przenoszone przez muchówki, między innymi przez meszki i komary. Filariozy można podzielić na dwa rodzaje.

Filarioza limfatyczna jest chorobą wywoływaną przez drobnoustroje chorobotwórcze, takie jak Wuchereria bancrofti, Brugia malayi i Brugia timori. Z kolei filarioza skórna jest chorobą spowodowaną przez takie czynniki patogeniczne, jak Onchocerca volvulus i Loa loa oraz Mansonella perstans, Mansonella ozzardi, a także Mansonella streptocerca.

Jak wygląda początkowa faza filariozy?

We wczesnym etapie rozwoju choroby może wystąpić zapalenie naczyń chłonnych, pokrzywka oraz nudności i bóle głowy.

Ladit 160x600

W dalszym okresie rozwoju filariozy dochodzi do uszkodzenia układu chłonnego. Pojawia się obrzęk węzłów chłonnych, stan zapalny oraz takie choroby, jak wodniak jądra czy słoniowacizna kończyn dolnych lub górnych. Filarioza może mieć bezobjawowy przebieg, co ma miejsce w większości przypadków.

Rozpoznanie filariozy jest możliwe poprzez wykonanie grubych rozmazów z krwi. Należy przeprowadzić badanie mikroskopowe oraz wykonać testy serologiczne i wykryć mikrofilarie. Mikrofilarie to innymi słowy pierwsze stadium larwalne filarii.

Pasożytują we krwi człowieka i innych ssaków. Mogą występować także w skórze.

Stwierdzenie obecności mikrofilarii jest bardzo istotne dla dalszego leczenia i diagnostyki. Mikrofilarie są żywymi larwami, które są rodzone przez samice nitkowców. Osiągają długość do kilkuset mikrometrów.

Co to takiego filarie?

Filarie są obłymi robakami należącymi do gromady nicieni. Charakteryzują się nitkowatą budową ciała. Samica rodzi żywe larwy zwane mikrofilariami, umiejscawiające się w tkance łącznej, układzie krwionośnym, limfatycznym, a także w jamach ciała.

Odpowiedzialnymi za ich przenoszenie są owady, które zarażają się larwami filarii ssąc krew zakażonych kręgowców.

Owady pełnią rolę żywicieli pośrednich. W ich ciele inwazyjne larwy rozwijają się, aby następnie zostać wprowadzone do organizmu kręgowca, który pełni rolę żywiciela ostatecznego. W organizmie kręgowca dochodzi do wytworzenia potomnych pokoleń mikrofilarii.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • filarie leczenie
  • filaria
  • filarioza choroba

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.