Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

W sezonie wiosenno ? letnim warto zadbać o odpowiedni krem zawierający filtry UV, który ochroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Ladit 280x336

Większość przebarwień i zmarszczek występujących u kobiet przed menopauzą jest spowodowanych przez działanie słonecznych promieni.

Warto stosować balsamy i kremy przeciwsłoneczne, aby dłużej cieszyć się zdrową i gładką skórą.

Filtry UV i ich rodzaje

Naukowcy z dziedziny kosmetologii opracowali trzy rodzaje filtrów. Każdy z nich odpowiada  za ochronę przed konkretnym typem promieniowania słonecznego.

Promienie UVB są bardzo groźne dla skóry, ponieważ docierają one aż do warstwy skóry właściwej prowadząc do poparzeń słonecznych i uszkodzeń komórek naskórka, białek komórkowych i DNA.

Poza tym przyspieszają one proces starzenia się skóry sprzyjając tym samym rozwojowi chorób nowotworowych, a także zwyrodnieniom siatkówki i rogówki.

Promienie UVA mają lepsze zdolności do penetracji komórek skóry. Mogą one przeniknąć nawet do tkanki podskórnej. W krótkim czasie niszczą one włókna kolagenowe i elastynę.

Podobnie jak promienie UVB mogą sprzyjać powstawaniu nowotworów. Promienie UVC są najbardziej groźne dla zdrowia i życia.

Niemniej niemal w całości są one pochłaniane przez warstwę ozonową. Nie docierają one do powierzchni Ziemi.

Filtry UV ? co za dużo, to niezdrowo

Promieniowanie słoneczne ma negatywny wpływ na skórę. Niemniej nie oznacza to, że trzeba ciągle się ukrywać przed słońcem. Stosowanie zbyt silnych filtrów UV może doprowadzić do tego, że promienie słońca potrzebne do produkcji witaminy D w organizmie nie będą mogły pełnić swojej pożytecznej roli.

Preparaty z filtrem przeciwsłonecznym chroniącym przed promieniowaniem UVA posiadają oznaczenie PDD lub IPD na opakowaniu.

Niektórzy producenci umieszczają na opakowaniu wyłącznie informację, że kosmetyk posiada taki filtr. Preparaty z filtrem chroniącym przed promieniowaniem UVB posiadają oznaczenie SPF.

Krem powinien chronić zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.

Ladit 160x600

Chemiczne i mineralne filtry UV

Chemiczne filtry chroniące przed słońcem mają zdolność do pochłaniania promieniowania słonecznego. Należą do nich mexoryl i oxybenzon.

Niekiedy prowadzą one do podrażnień, więc preparaty zawierające chemiczne filtry nie są polecane osobom o skórze wrażliwej i naczynkowej. Mineralne filtry UV sprawdzają się szczególnie w takich przypadkach. Poza tym, można stosować je w przypadku skóry dziecięcej i z przebarwieniami.

Tytułem przykładu można wskazać na dwutlenek cynku i dwutlenek tytanu.

Wybór filtra

Filtr UV powinien zostać dostosowany do fototypu skóry. W klimacie umiarkowanym można wyodrębnić cztery takie fototypy, a dokładniej mówiąc:

  • Fototyp I ? bardzo jasna karnacja, skóra podatna na poparzenia ? SPF 20 i większe
  • Fototyp II ? jasna karnacja, skóra podatna na poparzenia ? SPF 15 i większe
  • Fototyp III ? ciemna karnacja, skóra odporna na poparzenia ? SPF 12 - 15
  • Fototyp IV ? bardzo ciemna karnacja, skóra nie ulega poparzeniu ? SPF 8 ? 10

Krem z filtrem powinien zostać zaaplikowany na skórę około 20 minut przed wyjściem na słońce. Zabieg trzeba powtarzać po każdym wyjściu z wody, nawet gdy producent informuje o wodoodpornych właściwościach kremu.

Co około 2 ? 3 godziny trzeba aplikować krem nawet w przypadku, gdy rezygnujemy z kąpieli. Dłonie są najbardziej narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych.

Trzeba nosić przeciwsłoneczne okulary, przewiewne kapelusze oraz unikać słońca między 11 a 16.

Reakcja fototoksyczna

Niektóre środki farmakologiczne zwiększają wrażliwość skóry na słońce. Podobne działanie mogą mieć niektóre kosmetyki. W konsekwencji może dojść do tzw. reakcji fototoksycznej, która objawia się zaczerwieniem, obrzękiem i pęcherzami.

Do grona preparatów o wspomnianych wyżej właściwościach należą środki przeciwtrądzikowe, przeciwgrzybicze leki, środki hormonalne i moczopędne, preparaty nasenne i przeciwbólowe, sulfonamidy i niektóre antybiotyki.

Niektóre zioła zwiększają wrażliwość na słońca. Należą do nich pietruszka, seler, mniszek lekarski i dziurawiec. Za reakcję fototoksyczną mogą odpowiadać także olejki eteryczne, barwniki, substancje zapachowe i alkohol. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.