Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed

Flu

 

Flu (łac. influenza), czyli grypa, jest chorobą wirusową, której towarzyszy bardzo wysoka gorączka sięgająca nawet 40 stopni Celsjusza.

Ladit 280x336

Charakterystyczną cechą obrazu klinicznego grypy jest występowanie bólu mięśni i stawów, osłabienie, katar, a także ból gardła.

W przeciwieństwie do przeziębienia, flu posiada nagły początek. Choroba flu nie powinna być lekceważona, ponieważ należy do ciężkich  i poważnych schorzeń.

W skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci. Flu może powodować poważne powikłania, m.in. zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie płuc, opon mózgowych lub ucha.

Grypa ma przebieg podobny do innych chorób infekcyjnych i jest z nimi często mylona. Jeżeli wystąpi infekcja, należy zgłosić się do lekarza,  a nie leczyć na własną rękę.

Przebieg flu jest bardzo podobny do wirusowego zapalenia wątroby. Warto zapobiegać zachorowaniu na grypę poprzez szczepienie przeciw grypie.

Osoby starsze, dzieci, osoby cierpiące na choroby serca lub schorzenia dróg oddechowych powinny zadbać o szczepionkę. Grypa jest bardzo niebezpieczną, zakaźną chorobą mogącą powodować bardzo groźne powikłania.

Najlepszą metodą zabezpieczenia przed flu jest szczepienie ochronne. Szczepionka może być podawana od szóstego miesiąca życia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz krajowe i międzynarodowe towarzystwa medyczne co roku podkreślają potrzebę corocznego szczepienia przeciw grypie.

Ladit 160x600

Szczepienie przeciw flu powinno być obowiązkiem dla osoby cierpiącej na chorobę przewlekłą, np. astmę, cukrzycę, choroby nerek. Osoby o obniżonej odporności oraz osoby powyżej 65. roku życia również powinny szczepić się przeciw grypie.

Wirus flu jest najczęstszą przyczyną zachorowań w okresie jesieni i zimy.

 

Można wyróżnić trzy typy wirusa grypy, a mianowicie wirus grypy typu A, który powoduje pandemię, wirus typu B atakujący ludzi i foki oraz wirus typu C, który jest groźny dla ludzi i świń. Ptasia grypa i świńska grypa są chorobami wywoływanymi przez wirusa grypy typu A.

Influenza ptaków jest ostrą chorobą zakaźną, która nie stanowi dużego zagrożenia dla ludzi, chyba że nie będą przestrzegane zasady higieny. Znacznie bardziej groźna jest świńska grypa, która wywołuje liczne zachorowania, ale śmiertelność jest dość niska.

Wirus grypy świń A/H1N1 został wyizolowany w 1930 roku u tych zwierząt. Pandemia świńskiej grypy miała miejsce w latach dwudziestych XX wieku i zyskała potoczną nazwę hiszpanki. Była jedną z największych pandemii, jakie miały miejsce nie tylko w XX wieku, ale i w całej historii ludzkości.

Zachorowało około 30% populacji świata, a choroba pochłonęła do 100 mln śmiertelnych ofiar na całym świecie. W 2009 r. miała miejsce kolejna pandemia, jednak nie tak duża jak w latach dwudziestych ubiegłego stulecia.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • co to jest infuenza
  • influenza choroba

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.