Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie fobii odbywa się zwykle w oparciu o systematyczne desensytyzację. Pod pojęciem desensytyzacji należy rozumieć odwrażliwianie.

Ladit 280x336

Terapia umożliwiająca leczenie fobii polega na zastąpieniu reakcji niepożądanej inną neutralną. Zwykle zastępuje się nieprzyjemne doznania relaksem. Inne sposoby na leczenie fobii to wygaszanie reakcji.

Polega na doprowadzaniu pacjenta do kontaktu z bodźcem lękowym, zamiast jego unikania. Inną metodą jest terapia implozywna, dzięki której może zostać skutecznie zlikwidowana fobia.

Leczenie wymaga przede wszystkim tego, aby chory uświadomił sobie symboliczne treści skrywających się pod postacią fobii. Bardzo często arachnofobia u kobiet jest powodowana przeniesieniem lęku przed agresywnym mężczyzną.

Psychoterapia jest bardzo pomocna i tylko tą metodą może zostać wyleczona fobia. Leczenie środkami uspokajającymi ma charakter objawowy, podczas gdy całkowitą możliwość wyleczenia gwarantuje tylko taka terapia, która likwiduje przyczynę dolegliwości.

W przypadku, gdy wystąpi fobia, leczenie może polegać na zastosowaniu psychoterapii implozywnej.

 

Psychoterapia implozywna jest rodzajem psychoterapii polegającym na wystawieniu osoby cierpiącej na fobie na działanie silnego bodźca lękotwórczego. Terapia może polegać na wykorzystaniu rzeczywistego kontaktu z bodźcem lękotwórczym, albo z wyobrażonym kontaktem.

Ladit 160x600

Teoria implozywna opiera się na teorii warunkowania klasycznego. Wygaszanie reakcji lękowej następuje wtedy, gdy dochodzi do kontaktu z bodźcem warunkowym oraz jednocześnie pojawia się bodziec bezwarunkowy.

Po kilku zdarzeniach reakcja warunkowa wygasa. W czasie trwania terapii implozywnej pacjent jest namawiany do tego, żeby unikał reakcji unikania bodźca lękotwórczego typowej dla fobii. Wielokrotny kontakt z takim bodźcem znacząco osłabia reakcję lekową. Leczenie polegające na zastosowaniu takiej terapii jest stosowane w przypadku wygaszania lęku przed burzą, wężami i pająkami są to bodźce wzbudzające lęk u chorego, ale niegroźne.

Nie wolno rzucać chorego na głęboką wodę i eksponować te bodźce, które mogą być niebezpieczne. Jedną z zasad stosowania terapii implozywnej jest to, żeby pacjent sam kierował wyobrażeniami, które tworzy, zmieniając dodatkowo ich szczegóły, na przykład perspektywę czy kolory.

Jedną z metod leczenia fobii jest odwrażliwianie będące procesem terapeutycznym polegającym na redukowaniu intensywności reakcji lękowej. Konstruuje się sytuacje, w których chory może skonfrontować się ze złagodzoną wersją swych doświadczeń. Przyzwyczajenie do obiektu lęku powoduje stopniowe słabnięcie fobii, prowadząc ostatecznie do pozbycia się jej. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.