Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy fobii zależą od jej rodzaju. Na przykład, społeczna fobia objawy ma związane głównie z nieśmiałością, unikaniem wystąpień publicznych, jedzenia i picia w miejscach publicznych oraz odzywania się w obecności innych.

Ladit 280x336

Objawy fobii przejawiają się także w tym, że nie mogą pracować, kiedy ktoś na nich patrzy. Najczęściej prowadzą samotniczy tryb życia. Objawy fobii społecznej są związane z dusznościami, nudnościami, zawrotami głowy i czerwienieniem się, a także przyspieszeniem bicia serca w momencie narażenia na ekspozycję społeczną.

W każdym przypadku, fobia objawy ma związane ze sferą psychosomatyczną, między innymi z przyśpieszeniem akcji serca, szczękościskiem i suchością w ustach. Fobia objawy może mieć również związane z brakiem kontroli nad własnym zachowaniem.

Zaburzenia nerwicowe, do których należy fobia, obejmują grupę zaburzeń psychicznych o różnorodnej symptomatyce. Charakterystyczną cechą zaburzeń nerwicowych, zwanych też lękowymi jest to, że chory bardzo często zdaje sobie sprawę z tego, że jego obawy są nieuzasadnione.

Mechanizm zaburzeń nerwicowych, w tym i fobii, opiera się na dodatnim sprzężeniu zwrotnym między lękiem i zaburzeniami wegetatywnymi. Lęk jest irracjonalnym zachowaniem, które wynika z nieuzasadnionego strachu. Z kolei zaburzenia wegetatywne obejmują zaburzenia snu, zaburzenia łaknienia, a także zaburzenia seksualne i dolegliwości bólowe.

Ladit 160x600

Sprzężenie zwrotne polega na tym, że lęk wywołuje objawy wegetatywne.

 

Te z kolei potęgują lęk, który jeszcze bardziej nasila symptomy. Zaburzenia nerwicowe w kontaktach interpersonalnych przejawiają się perfekcjonizmem, egocentryzmem i uzależnieniem.

Perfekcjonizm polega na tym, że chory uznaje działania doskonałe za jedyne dopuszczalne. Egocentryzm opiera się głównie na tym, że chory nadmiernie koncentruje uwagę na sobie i ma poczucie poszczególnego charakteru własnych dolegliwości nerwicowych.

Ma także wygórowane oczekiwania w stosunku do otoczenia. Uzależnienie w przypadku zaburzeń nerwicowych może obejmować różne używki, ale również uzależnienie od osób i nawyków.

Objawy tej uciążliwej przypadłości można łagodzić stosując odpowiednie procesy terapeutyczne. Jednym z nich jest odwrażliwianie - polega on na redukowaniu intensywności reakcji lękowej poprzez tworzenie takich sytuacji, w których chory może skonfrontować się ze złagodzona wersją swych doświadczeń.

Odwrażliwianie może polegać na przykład na pozbawieniu wrażliwości na drastyczne sceny, poprzez przyzwyczajenie się do ich widoku.



 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.