Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Fobia (łac. phobia) jest zaburzeniem nerwicowym polegającym na odczuwaniu uporczywego lęku. Fobia może być wywołana określonymi sytuacjami, przedmiotami lub zjawiskami.

Ladit 280x336

Fobia wiąże się z unikaniem przyczyn, które ją wywołują co w efekcie utrudnia funkcjonowanie w społeczeństwie. Jednym z najbardziej znanych typów jest społeczna fobia. Rodzaje zaburzenia nerwicowego tworzą razem liczną grupę. Obejmują między innymi akrofobię, arachnofobię, klaustrofobię i odontofobię. Specyficzną odmianą obserwowaną u dzieci jest fobia szkolna.

Jedną z często występujących fobii jest fobia społeczna. Fobia społeczna jest zaburzeniem lękowym z grupy zaburzeń nerwicowych. Bardzo często mylone z nadmierną nieśmiałością.

Chory odczuwa lęk wobec innych osób, albo sytuacji społecznych. Phobia społeczna zwykle prowadzi do wycofania się z relacji społecznych. Fobia społeczna przyczyny ma związane z doświadczaniem traumatycznych przeżyć.

Ladit 160x600

Fobia jest związana z objawami psychosomatycznymi.

 

Psychosomatyka jest dziedziną zajmującą się rozpatrywaniem zależności psychosomatycznych, związanych z wpływem czynników psychicznych na organizm człowieka. Zalicza się do nich osobowość, środowisko i czynniki sytuacyjne i stres.

Pojęcie zaburzeń psychosomatycznych funkcjonuje w nauce od lat 20. XX wieku. Fobia jest zaburzeniem nerwicowym, dlatego warto przyjrzeć się bliżej temu pojęciu, aby lepiej zrozumieć jej istotę.

Zaburzenia nerwicowe obejmują zaburzenia psychiczne o zróżnicowanej symptomatyce. We współcześnie obowiązującej klasyfikacji termin występuje pod zmienioną nazwą zaburzeń lękowych.

Charakterystyczną cechą zaburzeń lękowych jest sąd realizujący, a zatem to, że chory bardzo często jest świadomy z irracjonalności swoich objawów, a także braku podstaw swoich objawów somatycznych.

Przeżywa lęk związany z nimi. Mechanizm zaburzeń nerwicowych jest oparty na sprzężeniu zwrotnym między objawami. Lek wyzwala dodatkowe objawy wegetatywne, które następnie nasilają lęk. Nasilony lęk powoduje wzmożenie objawów wegetatywnych. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.