Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Fotodermatoza jest chorobą skóry spowodowaną ekspozycją na światło słoneczne oraz powiązaną z nadwrażliwością na promienie słoneczne.

Ladit 280x336

Fotodermatoza jest zależna od mechanizmów immunologicznych, albo czynników zewnętrznych.

Fotodermatoza może być spowodowana przez niektóre substancje pochodzące z pożywienia, albo kosmetyków i leków. Są to związki wykazujące działanie fototoksyczne i wywołujące nadwrażliwość na światło.

Niektóre środki spożywcze i barwniki, substancje i roślinne oraz dziegcie sprawiają, że rozwija się fotodermatoza. Zdjęcia stosunkowo dobrze obrazują przebieg choroby.

Najczęściej nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne jest rezultatem zakłóceń układu odpornościowego. Fotoalergia i fotouczulenie to określenia często stosowane w stosunku do zaburzenia, jakim jest fotodermatoza.

Zdjęcia przedstawiają różne fotoalergie i fotouczulenia, m.in. polimorficzną osutkę świetlną. Jest to najczęściej występująca fotodermatoza. Zdjęcia są dostępne głównie na portalach medycznych i zdecydowanie warte zobaczenia.

Czy fotodermatoza może mieć podłoże genetyczne?

Obecnie mówi się fotodermatozach, czyli grupie chorób skóry występujących przy fotosensybilizacji. Fotodermatozy mogą mieć podłoże genetyczne, albo powstawać w ciągu życia chorego, po zadziałaniu substancji fotouczulających, o których mowa wyżej.

Ladit 160x600

Fotodermatozy najczęściej przybierają postać świetlnego zapalenia czerwieni wargowej, pokrzywki świetlnej oraz wielopostaciowej osutki świetlnej. Wspomniany wyżej proces fotosensybilizacji polega na zwiększeniu wrażliwości skóry na działanie promieniowania ultrafioletowego.

Substancje fotouczulające mogą być stosowane celowo, podczas terapii bielactwa, łuszczycy i ziarniniaka grzybiastego. Do fotosensybilizacji może także dojść przypadkowo, w rezultacie niekorzystnego działania leków, kontaktu zawodowego bądź wewnątrzustrojowego wytwarzania substancji fotouczulających.

Jakie substancje mogą spowodować fotodermatozę?

Fotouczulające substancje to szereg substancji chemicznych powodujących nadwrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne bądź sztuczne promieniowanie ultrafioletowe.

Są to substancje, które mogą powstawać endogennie, tzw. porfiny, albo pochodzić z zewnątrz, czyli o charakterze egzogennych. Egzogenne substancje działają na organizm ludzki po wprowadzeniu ich do wewnątrz organizmu, albo po zadziałaniu na skórę.

Z uwagi na mechanizm działania na organizm można wyróżnić wśród nich substancje fototoksyczne i fotoalergiczne. Do pierwszej grupy należą psoraleny, barwniki akrydynowe i inne związki. Do grona fotoalergicznych substancji należą sulfonamidy, Largactil i tetracykliny.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • fotodermatoza

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.