Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Furunkuł (łac. furunculus) jest zmianą chorobową znaną też pod nazwą czyraka. Pod tym pojęciem należy rozumieć ropne zapalenie okołomieszkowe, któremu towarzyszy wytworzenie się czopa martwiczego.

Ladit 280x336

Furunkuł początkowo ma postać guzka, a następnie krosty.

W dalszej kolejności dochodzi do zakażenia gronkowcem. W razie wystąpienia mnogich czyraków można stwierdzić tzw. furunkulozę.

Przyczyny furunkułu są związane z rozwojem bakterii gram ? dodatnich zwanych gronkowcami.

Najczęściej choroba ma związek z zakażeniem Staphylococcus aureus.

Rozwój furunkułu może mieć charakter wtórny w stosunku do chorób przemiany materii, w tym cukrzycy, chorób nerek, ogólnego wyniszczenia i niedoborów immunologicznych.

Ewolucja zmian ma kilkuetapowy przebieg. Początkowo powstaje naciek zapalny w otoczeniu mieszka włosowego. Następnie pojawia się drobny sinoczerwony guzek. Po upływie około kilku dni dochodzi do powstania krosty na jego szczycie.

Tuż pod nią rozwija się ognisko martwicy. W ciągu kilku następnych dni dochodzi do samoistnego pęknięcia krosty i ewakuacji mas martwiczych.
Ubytek, który powstanie po oddzieleniu się mas martwiczych goi się pozostawiając niewielką bliznę.

Furunkuł jest bardzo bolesną zmianą.

Powikłania furunkułu mogą być bardzo groźne. Najbardziej niebezpieczne są zmiany rozwijające się w okolicy przedsionka nosa, wargi górnej i oczodołu. Mogą one doprowadzić do rozwoju zakażenia w oponach mózgowych i zatokach jamistych.

Ladit 160x600

Furunkuł przedsionka nosa jest rodzajem opisanych wyżej zmian chorobowych wymagającym specyficznego postępowania.

Tego typu zmiana może być skojarzona z czyrakiem wargi górnej. Furunkuł powoduje nie tylko objawy miejscowe, ale także objawy ogólne, w tym gorączkę, dreszcze i powiększenie węzłów chłonnych.

Objawy miejscowe początkowo obejmują ból odczuwany w okolicy skrzydełek nosa.

Może on promieniować w kierunku policzka. W okolicy tworzącego się czyraka pojawia się zaczerwienienie. Po kilku dniach obrzęk i zaczerwienienie stają się bardziej intensywne. Duże furunkuły przedsionka nosa mogą objąć także policzki i powieki, jeśli chodzi o obrzęk i zaczerwienienie.

Rozpoznanie furunkułu przedsionka nosa jest możliwe poprzez wykonanie badania rynoskopowego.

Należy przeprowadzić je bardzo delikatnie z uwagi na bardzo duże dolegliwości bólowe. Diagnostyka może być ograniczona do wywiadu lekarskiego i obserwacji objawów, ale zwykle lekarz zaleca wykonanie dodatkowych badań, w tym morfologii krwi, OB, posiewu krwi i pomiaru glikemii.

Należy różnicować czyraka przedsionka nosa z ropniem przegrody nosa, zapaleniem ochrzęstnej i różą.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • spis chorób F 70

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.