Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Gammapatia monoklonalna jest grupa chorób, których wspólną cechą jest rozrost pojedynczego klonu plazmocytów, stąd też nazwa schorzenia.

Ladit 280x336

Gammapatia monoklonalna występuje w kilku postaciach. Jedną z nich jest gammapatia monoklonalna o nieokreślonym znaczeniu.

W jej ramach można wyróżnić łagodny typ, który powoduje nadmiar immunoglobuliny G, immunoglobuliny A bądź immunoglobuliny D.

Drugim typem jest gammapatia monoklonalna towarzysząca innym chorobom.

Niektóre odmiany występuję w przebiegu przewlekłych zakażeń o podłożu bakteryjnym, pasożytniczym i wirusowym.

Jedną z odmian gammapatii monoklonalnej o nieokreślonym znaczeniu jest idiopatyczny białkomocz Bence'a Jonesa.

Drugą grupą są złośliwe gammapatie monoklonalne. W jej skład wchodzą takie choroby, jak:

  • skrobiawica
  • szpiczak plazmocytowy
  • choroba łańcuchów ciężkich
  • zespół POEMS

Skrobiawica to złośliwa gammapatia monoklonalna polegająca na odkładaniu się różnych rodzajów biologicznie nieaktywnego białka o nierozgałęzionej budowie i konfiguracji beta.

Daje ono specyficzny obraz rengenowski. Schorzenie może mieć charakter uogólniony, albo być zlokalizowane narządowo. Najczęściej amyloidoza rozwija się w takich narządach, jak wątrona, śledziona i nerki.

Szpiczak mnogi jest zwany także szpiczakiem plazmocytowym i chorobą Kahlera. Nowotwór układu krwiotwórczego o jakim mowa został po raz pierwszy opisany przez angielskiego lekarza Samuela Solly w latach 40. XIX wieku.

Ladit 160x600

Z tego samego okresu pochodzą kolejne opisy.

Szpiczak mnogi charakteryzuje się ciężkim przebiegiem.

Obraz kliczniczny choroby obejmuje bóle kości, osteoporozę, niedokrwistość i objawy neurologiczne oraz objawy hiperkalcemii. Poza tym u chorego mogą wystąpić objawy niewydolności nerek, a także objawy zespołu nadlepkości krwi.

Choroba łańcuchów ciężkich immunoglobulin jest zwana także chorobą Franklina. Schorzenie może zostać rozpoznane poprzez wykonanie badania moczu. Obecność łańcuchów ciężkich w badanym materiale wskazuje na wystąpienie wspomnianej choroby.

Istotą schorzenia jest zaburzenie funkcjonalne limfocytów B i plazmocytów.

Przyczyny choroby są nieznane. Choroba może występować także w przebiegu przewlekłej białaczki limfatycznej. Może też występować w przebiegu chłoniaka nieziarniczego z limfocytów B.

Zespół POEMS jest rzadko występującą odmianą szpiczaka plazmocytowego.

Nazwa choroby wywodzi się od pierwszych liter najczęściej pojawiających się objawów.

Są to kolejno polineuropatia, organomegalia, endokrynopatia i monoklonalna gammapatia. Ponadto w przebiegu choroby występują zaburzenia skórne.

Zespół POEMS został po raz pierwszy opisany w latach 50. przez Crowe'a. Etiologia choroby pozostaje nieznana. U chorych można zauważyć podwyższone stężenie czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • gammapatia monoklonalna
  • gammapatie monoklonalne

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.