Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Gastrinoma (łac. gastrinoma) jest chorobą występującą także pod nazwą guza gastrynowego. Neuroendokrynny guz jest drugim co do częstości występowania typem nowotworu należącego do wyspiaków trzustki.

Ladit 280x336

Na pierwszym miejscu pod względem zachorowalności występuje insulinoma.

Gastrinoma jest zlokalizowany głównie w okolicy głowy trzustki oraz początkowego odcinka jelita cienkiego zwanego dwunastnicą.

Guz gastrynowy wywodzi się z komórki G i zwykle nie osiąga rozmiarów powyżej 1 cm. Złośliwość jest oceniana na około 60% przypadków.

Gastrinoma jest najczęstszym neuroendokrynnym guzem występującym w zespole MEN1.

Guz gastrynowy charakteryzuje się tym, że może wydzielać gastrynę i ACTH. Gastryna jest hormonem produkowanym przez komórki G znajdujące się w części odźwiernikowej żołądka, a także w początkowej części dwunastnicy.

Gastryna jest hormonem złożonym z mieszaniny różnych związków.

Powoduje on wydzielanie kwasu solnego, a także wpływa na prawidłowy stan błony śluzowej pokrywającej wnętrze żołądka. Gastryna jest mieszaniną peptydów.
Rozpoznanie gastrinoma wymaga zbadania pacjenta pod kątem występowania Zespołu Zollingera ? Ellisona.

Wspomniany zespół chorobowy jest skutkiem nadmiaru wydzielania hormonu przez guz.

W efekcie dochodzi do zwiększenia wydzielania soku żołądkowego. Obraz kliniczny obejmuje wystąpienie owrzodzenia żołądka i dwunastnicy oraz jelita cienkiego.

Ladit 160x600

Rozpoznanie opiera się w oparciu o wyniki gastroskopii, a także badań obrazowych. Uwidaczniają one zmianę guzowatą. Poza tym lekarz może zalecić wykonanie badania laboratoryjne, które wykazują zwiększone wydzielanie kwasu solnego.

Zespół Zollingera ? Ellisona jest wywołany nadmiernym wydzielaniem gastryny przez guz czynny hormonalnie. Może on prowadzić do pobudzenia komórek okładzinowych. W konsekwencji dochodzi do nadmiernej produkcji kwasu solnego i powstanie wrzodów.

Guz najczęściej jest zlokalizowany w ściance dwunastnicy.

Może on być też zlokalizowany w trzustce bądź w okolicznych węzłów chłonnych.

Obraz kliniczny obejmuje biegunkę i symptomy choroby wrzodowej. Biegunka może mieć tłuszczowy charakter. Objawy choroby wrzodowej polegają na występowaniem mnogich wrzodów o dość nietypowej lokalizacji.

Biegunka o charakterze tłuszczowym jest konsekwencją unieczynnienia trzustkowych enzymów. Może być też spowodowana utrudnieniem emulsyfikacji tłuszczów oraz uszkodzenia nabłonka jelitowego przez kwas solny.

Działanie gastryny powoduje też upośledzenie perystaltyki jelitowej.

W konsekwencji dochodzi do upośledzenia wchłaniania elektrolitów i płynów. Zespół Zollingera-Ellisona może też wystąpić w towarzystwie ciężkiego zapalenia przełyku, guza przysadki oraz nadczynności przytarczyc.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • gastryna nadmiar
  • gastryna

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.