Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie glistnicy wymaga zastosowania określonych środków farmakologicznych. Gdy występuje glistnica leczenie może opierać się na podaniu pyrantelu, albendazolu lub mebendazolu.

Ladit 280x336

Leczenie glistnicy w przypadku masowej infestacji opiera się zwykle na cytrynianie piperazyny.

Pyrantel jest organicznym związkiem chemicznym oraz lekiem przeciwpasożytniczym działającym na nicienie. Preparat blokuje ich przewodnictwo nerwowo-mięśniowego.

Na jego stosowaniu opiera się leczenie glistnicy i owsicy.

Pyrantel przedostaje się do światła przewodu pokarmowego nicieni blokując przewodnictwo nerwowo-mięśniowe.
Ponadto hamuje on esterazę cholinową.

W konsekwencji dochodzi do porażenia pasożyta i jego wydalenia. Pyrantel jest skuteczny w odniesieniu do form dojrzałych oraz pasożytów we wczesnym stadium rozwoju. Nie oddziałuje on na larwy, które migrują do tkanek.

Pyrantel słabo się wchłania z przewodu pokarmowego.

Wskazaniem do jego stosowania jest glistnica, leczenie owsicy oraz zakażenia tęgoryjcem duwunastniczym i innymi nicieniami. Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest niewydolność wątroby, ciąża oraz nadwrażliwość na składnik preparatu. Może on powodować działania niepożądane, takie jak objawy dyspeptyczne, senność, osutkę, bezsenność oraz bóle i zawroty głowy.

Albendazol należy do grona leków przeciwpasożytniczych charakteryzujących się szerokim zakresem działania.

Albendazol jest pochodną benzimidazolu stosowaną w infestacji obleńcami i niektórymi płazińcami. Stosuje się go w przypadku, gdy zostanie stwierdzona glistnica.

Ladit 160x600

Leczenie owsicy, zakażenia tęgoryjcem dwunastnicy, węgorkiem i niektórymi tasiemcami również może się odbywać za jego pomocą.

Albendazol hamuje polimeryzację tubuliny.

Ponadto jest on inhibitorem reduktazy fumaranowej charakterystycznej dla robaków. Lek słabo się wchłania z przewodu pokarmowego. Jego wchłanianie jest większe, jeżeli zostanie zażyty podczas posiłku.

Mebendazol jest lekiem przeciwrobaczym, który stosuje się w zarażeniu obleńcami oraz niektórymi plazińcami. Wskazaniem do jego stosowania jest między innymi leczenie glistnicy, włośnicy, włosogłówczycy, infestacji owsika i tęgoryjca.

Lek powoduje porażenie pasożytów poprzez selektywne oraz nieodwracalne zablokowanie transportu substancji odżywczych. Powoduje on taże nondysjunkcje chromosomów. Preparat nie może być stosowany w pierwszym trymestrze ciąży.

Piperazyna jest organicznym związkiem heterocyklicznym.

Jej fenotiazydowe pochodne posiadają silne działanie neuroleptyczne oraz na objawy osiowe schizofrenii.

Do ich cech należy częste występowanie zaburzeń pozapiramidowych, takich jak parkinsonizm, dyskinezy i akatyzja.

Niektóre leki należące do tej grupy były uznawane za najsilniejsze leki neuroleptyczne stosowane w lecznictwie. Najsłabsze z nich, między innymi perazyna są nadal stosowane. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.