Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy glistnicy są rezultatem wędrówki larw po organizmie. Larwy przemieszczające się do płuc mogą powodować u chorego gorączkę i kaszel.

Ladit 280x336

Objawy glistnicy mogą przypominać symptomy nietypowego zapalenia płuc.

Glistnica objawy ma niekiedy związane z odkrztuszaniem plwociny podbarwionej krwią. Podczas bytowania nicieni w jelicie objawy glistnicy obejmują występowanie bólu brzucha, nudności, wzdęć i wymiotów.

Towarzyszy temu brak apetytu oraz okresowe biegunki i zaparcia. W przebiegu choroby, takiej jak glistnica, objawy niedrożności jelit, apatia, a także zaburzenia snu zdarzają się bardzo często.

Glistnica objawy może mieć związane z działaniem toksyn oraz reakcją układu immunologicznego. Skutki działania toksyn obejmują spadek masy ciała i spowolnione tempo wzrostu dziecka, gorączkę i zaburzenia ze strony układu nerwowego i nadmierne pobudzenie.

Glistnica jest chorobą, która może spowodować występowanie symptomów mających podłoże alergiczne. Przykładem jest zapalenie spojówek i obrzęk powiek. W przebiegu glistnicy może pojawić się nieżyt nosa i spastyczne zapalenie oskrzeli.

Co to takiego glistnica?

Glistnica jest chorobą spowodowaną zarażeniem się przez człowieka glistą ludzką. Do zarażenia dochodzi w wyniku spożycia inwazyjnych jaj znajdujących się w pokarmie, albo niedomytych warzywach. Jaja glisty ludzkiej mogą być przenoszone przez muchy. W jelicie cienkim larwa uwalnia się z otoczki, a następnie przechodzi drogą krwi do płuc i wątroby.

Ladit 160x600

Kiedy bytuje w płucach prowadzi do kaszlu z odkrztuszaniem. Połknięta plwocina przedostaje się do układu pokarmowego, a dokładniej mówiąc do jelita cienkiego. W ten sposób rozwija się glistnica. Objawy choroby nie są wystarczające do postawienia diagnozy.

Poza objawami klinicznymi bardzo ważne są także badania laboratoryjne. Rozpoznanie stawia się w oparciu o morfologię krwi, badanie koproskopowe i badania serologiczne. W morfologii krwi występuje zwiększona ilość eozynofilii. Za pomocą badania koproskopowego można wykazać obecność jaj glisty w kale.

Z kolei badania serologiczne pozwalają wykryć obecność swoistych przeciwciał. Badanie serologiczne powinno być wykonywane w okresie migracji larw. Glistnica jest często występującą chorobą pasożytniczą.

Do jakiej grupy chorób możemy zakwalifikować objawy glistnicy?

Należy do powszechnych chorób pasożytniczych, które można leczyć poprzez farmakoterapię.

Glistnica jest wywoływana przez pasożyt zwany glistą ludzką. Obecnie uchodzi za najczęściej występującą na świecie robaczycę przewodu pokarmowego. W Europie stwierdza się ją bardzo rzadko. W Polsce glistnica jest stwierdzana sporadycznie.

Podstawą profilaktyki jest przestrzeganie higieny osobistej i higieny żywności. Należy dokładnie myć owoce i warzywa przed spożyciem oraz chronić żywność przed muchami roznoszącymi jaja glisty.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • choroby ukadu pokarmowego

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.