Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Gonartroza jest chorobą polegającą na występowaniu dolegliwości bólowych i dysfunkcji kolan. Gonartroza jest związana z procesem zwyrodnieniowym toczącym się w obrębie kolan.

Ladit 280x336

Diagnostyka gonartrozy polega na przeprowadzeniu badania radiologicznego. Potwierdzeniem jest obecność osteofitów występujących na krawędzie stawowej udowej bądź piszczelowej kości.

Osteofity mogą w przebiegu gonartrozy pojawić się tylko w obrębie krawędzi stawowej kości udowej, albo wyłącznie w miejscu krawędzi stawowej kości piszczelowej.

W przebiegu choroby  może dojść także do wystąpienie osteofitów zarówno w obrębie krawędzi stawowej kości udowej, jak i piszczelowej. Dolegliwości bólowe w przebiegu gonartrozy mogą wystąpić w przypadku poruszania się, wstawania, czy schodzenia po schodach.

Choroba gonartroza występuje również podczas noszenia ciężkich przedmiotów.

 

Dolegliwości bólowe w przebiegu gonartrozy automatycznie ustępują w czasie spoczynku. Rozpoznanie gonartrozy koniecznie musi być potwierdzone badaniem radiologicznym.

Przyczyny gonartrozy są związane z urazami, stanem zapalnym toczącym się w organizmie, a także artropatią hydroksyapatytową, albo uszkodzeniem łękotki. Dodatkowo może wystąpić rozwarstwiająca martwica aseptyczna oraz wielonasadowa dysostoza śródchrzęstna.

Ladit 160x600

Może dojść do niej także w wyniku kosmkowo-barwnikowego zapalenia błony maziowej. Przyczyna gonartrozy jest upatrywana w otyłości. Pierwszym krokiem terapii jest redukcja otyłości. W terapii bardzo ważną rolę odgrywa kinezyterapia, czyli leczenie ruchem.

U osób, u których występuje choroba gonartroza, konieczne jest wzmacnianie mięśnia czworogłowego uda.

Osteofit jest zwany także mianem narośli kostnej. Tworzy się przeważnie blisko miejsca, gdzie znajduje się punkt największego nacisku na kość. Posiada strukturę gładką i zaokrągloną. Osteofity formują się przez bardzo długi czas. Mogą uciskać pobliskie naczynia krwionośne i nerwy.

Występują przede wszystkim w stawach i na grzbiecie. W przypadku występowania osteofitów warto zapewnić sobie odpoczynek. Lekarze zwykle zalecaj także stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które zmniejszają ból i stan zapalny, który jest wywoływany przez osteofity.

Gonartroza jest przykładem choroby zwyrodnieniowej stawów. Może być spowodowana zarówno czynnikami biologicznym, jak i mechanicznymi. Wpływają na procesy rozpadu i tworzenia chrząstki stawowej w chondrocytach oraz macierzy pozakomórkowej. Zaburzają również naturalne procesy toczące się w warstwie podchrzęstnej kości.

Choroba zwyrodnieniowa stawów prowadzi do znaczącego ograniczenia funkcji ruchowej stawów. Wyróżnia się idiopatyczną postać choroby, której przyczyna jest nie do wykrycia, a także wtórną postać spowodowaną uszkodzeniami struktury. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.