Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Gorączka Q jest bakteryjną i zakaźną chorobą owiec i bydła. Gorączka Q należy do chorób zwanych zoonozami, ponieważ czynnik etiologiczny, który powoduje jej rozwój jest groźny zarówno dla zwierząt, jak i dla człowieka.

Ladit 280x336

Choroba gorączka Q jest schorzeniem wywoływanym przez gram ujemne pałeczki Coxiella burnetti.

W około 60% zakażeń przebieg gorączki Q jest bezobjawowy. Głównym rezerwuarem dla bakterii są bydło, psy, kozy i owce oraz inne domowe zwierzęta.

Do zarażenia dochodzi przeważnie w wyniku wdychania aerozoli zawierających skażone cząstki moczu, kału lub mleka zwierząt.

Drobnoustrój może być przenoszony na człowieka przez kleszcze lub poprzez kontakt z chorą osobą. Są to jednak rzadkie przypadki.

Kto może obawiać się choroby jaką jest gorączka Q

Osoby narażone zawodowo na zakażenie to:

  • hodowcy bydła, owiec i kóz
  • personel weterynaryjny
  • pracownicy laboratoriów mikrobiologicznych
  • personel mleczarni
  • pracownicy rzeźni i przetwórni mięsa
  • pracownicy garbarni
  • handlarze skórami

Czas inkubacji gorączki Q wynosi od 9 do 40 dni. Jest ona uważana za jedną z najbardziej zakaźnych chorób na świecie.

Ladit 160x600

Infekcja może zostać wywołana nawet przez jedną bakterię.

Diagnoza gorączki Q odbywa się poprzez zebranie wywiadu lekarskiego oraz wykonanie dodatkowych badań, takich jak RTG klatki piersiowej, konsultacja kardiologiczna i testy serologiczne.

Gorączka Q jest znana potocznie pod nazwą koziej grypy.

Gorączka Q z roku na rok występuje w większej ilości

Od 2007 r. w Holandii wzrosła zachorowalność na to schorzenie.

Bakterie są przenoszone bezpośrednio z kóz na ludzi. Stąd też media nadały zoonozie nazwę koziej grypy, co nie jest do końca poprawne. Choroba ma podobny przebieg i objawy, ale diagnostyka, leczenie, powikłania i czynniki etiologiczne są zupełnie inne.

Wzrost zachorowalności na gorączkę Q w Holandii był na tyle wysoki, że minister rolnictwa zarządził wybicie 20 000 kóz i owiec w prowincji Brabancja Północna leżącej na południu kraju.

Od początku 2009 r. w Holandii jest prowadzona kampania szczepień przeciw opisywanej chorobie. Leczenie powinno zostać rozpoczęte jak najwcześniej ze względu na ryzyko wystąpienia zapalenia wsierdzia i zapalenia płuc. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.