Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Gorączka trzydniowa jest chorobą zakaźną, która bardzo często występuje u dzieci między szóstym a trzydziestym szóstym miesiącem życia.

Ladit 280x336

Gorączka trzydniowa jest zwana także rumieniem nagłym. Po przebyciu choroby dziecko zyskuje odporność na całe życie. Gorączka trzydniowa rozpoczyna się nagłym pojawieniem się wysokiej temperatury rzędu 39 stopni Celsjusza i 40 stopni Celsjusza.

Nie jest poprzedzona żadnymi objawami. Gorączka trzydniowa zdjęcia objawia się plamistą czerwoną wysypką, która bardzo przypomina wysypkę towarzyszącą różyczce i szkarlatynie.

Plamki z tułowia bardzo szybko znikają. Wysypka, w przypadku, gdy wystąpi gorączka trzydniowa zdjęcia, pojawia się na szyi, nogach i rękach. Plamki znikają całkowicie po dwóch dniach. Wystąpienie wysypki oznacza, że gorączka trzydniowa zdjęcia ustępuje, a dziecko przestało już zarażać.

Przebieg trzydniowej gorączki jest zależny od tego, jak wysoką temperaturę posiada dziecko oraz jak ją znosi. Choroba nie stanowi dużego zagrożenia dla dziecka, ani nie powoduje powikłań. Należy jednak dodać, że dziecko może dostać drgawek, jeżeli gorączka będzie wyjątkowo wysoka.

Podejrzenie, że występuje gorączka trzydniowa, jest wskazaniem do wezwania lekarza.

 

Pediatra potwierdzi lub zaprzeczy diagnozie i przepisze odpowiednie leki. Gorączka trzydniowa jest bardzo często mylona z odrą, albo szkarlatyną. Poza tym, pierwsze objawy tak zwanego rumienia nagłego są bardzo podobne do infekcji.

Ladit 160x600

Gorączka utrzymuje się od trzech do pięciu dni. Kiedy gorączka spada, na ciele pojawia się wysypka utrzymująca się około dwóch dni. Dziecko powinno pozostawać w domu, aż do pojawienia się wysypki.

Dziecko powinno także pić dużo płynów. Jeżeli nie ma ochoty na jedzenie, nie należy go do tego zmuszać. Najważniejsze jest dostarczanie organizmowi dużej ilości płynów. Bardzo ważne jest też obniżanie dziecku gorączki. Należy ubierać je bardzo lekko i starać się, aby w domu nie było zbyt ciepło.

Pomocne w obniżaniu gorączki są chłodne okłady na kark i czoło oraz przecieranie ciała dziecka gąbką umoczoną w letniej wodzie. Podstawowym środkiem są preparaty przeciwgorączkowe dla dzieci.

Dziecko, które ma gorączkę jest marudne, senne, płaczliwe oraz ma zaczerwienione policzki i załzawione oczy. Może szybciej oddychać. Należy sprawdzić czy czoło w dotyku jest ciepłe, dłonią lub ustami. Warto mierzyć temperaturę rano po obudzeniu oraz po południu, a pomiary warto odpowiednio zapisywać.

Przebieg gorączki jest ważny w diagnostyce. W przypadku infekcji wirusowej gorączka utrzymuje się do pięciu dni. Jeżeli nie ustępuje przez dłuższy czas, to prawdopodobnie występuje infekcja bakteryjna.  Jedna odpowiedź do “Gorączka trzydniowa”

  1. my też mamy trzydniówkę za sobą, dobrze, że miałam w domowej apteczce milifen, syropek na bazie ibuprofenu, który ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, można go podawać juz trzymiesięcznym maluszkom więc wiem że jest bezpieczny dla mojego dziecka, na szczęście jest tańszy od tych reklamowanych syropków a równie skuteczny

     

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.