Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Gościec przewlekle postępujący jest chorobą o nieznanej etiologii. Charakteryzuje się ona przewlekłym przebiegiem.

Ladit 280x336

Inne nazwy schorzenia, z jakimi można się spotkać w opracowaniach medycznych to zapalenie reumatoidalne stawów, RZS, czy też choroba reumatoidalna.

Gościec przewlekle postępujący należy do grona autoimmunologicznych chorób.

W przypadku schorzenia, takiego jak gościec przewlekły zmiany chorobowe dotyczą początkowo stawów śródręczno ? paliczkowych.

Pacjent cierpi na wrzecionowate obrzęki zlokalizowane początkowo w stawach mniejszych, a później także w dużych stawach.

W miarę upływu czasu ruchy sprawiają pacjentowi ból.

Gościec przewlekle postępujący znacząco ogranicza sprawność fizyczną chorego. W razie wystąpienia niepokojących zmian opisanych wyżej należy zgłosić się do lekarza.

Tylko odpowiednia terapia pomaga ograniczyć rozwój choroby.

Gościec przewlekły prowadzi do trwałego kalectwa i wyniszczenia organizmu.

Gościec przewlekły obejmuje zmiany w tkance mezenchymalnej całego ustroju, w tym także w błonach maziowych, w torebkach stawowych i chrząstkach. W miarę rozwoju choroby dochodzi do zaniku mięśni i zgrubienia konturów stawów.

Ladit 160x600

Poza tym ruchy chorego stają się coraz bardziej bolesne i ograniczone w wyniku przykurczów.

W przebiegu choroby symetryczne stawy zniekształcają się i stają się zesztywniałe.

Poza tym pojawiają się stany podgorączkowe, a w tkance podskórnej dochodzi do wytworzenia się guzków reumatycznych wyczuwalnych w partiach skóry.

Wspomniana wyżej tkanka mezenchymalna jest tkanką zarodkową, która pochodzi ze środkowego listka zarodkowego, czyli tzw. mezodermy. Tkanka jest zbudowana z gwieździstych komórek, które są ze sobą połączone w sieć za pomocą wypustek.

Przestwory międzykomórkowe tkanki mezenchymalnej są wypełnione włóknistymi cząsteczkami będącymi podłożem dla wędrujących komórek mezenchymalnych.

Określają one kierunek ich wędrówki.

Mezenchyma jest pierwotna tkanką, z której rozwija się tkanka łączna oraz część tkanki glejowej i mięśniowej.

Proces chorobowy w przebiegu gośćca przewlekle postępującego rozpoczyna się zwykle w wewnętrznej wyściółce torebki stawowej skąd w postaci zmian zapalnych ziarninujących i wysiękowych rozprzestrzenia się na inne stawowe struktury anatomiczne, pochewki ścięgniste i tkanki okołostawowe. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.