Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Gradówka (łac. chalazion) jest przewlekłym zapaleniem gruczołu tarczkowego. Gradówka ma postać bolesnego zgrubienia podobnego do nieprzechodzącego jęczmienia.

Ladit 280x336

Gradówka powstaje w wyniku zaczopowania ujścia gruczołu. Zalegająca w nim treść podtrzymuje rozwój stanu zapalnego, powodując stopniowe powiększanie się guzka powieki.

Gradówka u dzieci i dorosłych może być powiązana z zakażeniem, którego symptomem jest zaczerwienienie w okolicy bolesnej zmiany. Zarówno gradówka u dzieci, jak i dorosłych może ulec samoistnemu przebiciu do worka spojówkowego, ale bardzo rzadko dochodzi do samowyleczenia.

Masa wydobywająca się z gradówki drażni tkanki przyczyniając się do powstania tkanki ziarninowej. Gradówka u dzieci i dorosłych jest powodowana zwykle niedoleczonym i powracającym jęczmieniem zewnętrznym.

Oko jest narządem umożliwiającym widzenie otaczającego świata.

 

Gałka oczna jest receptorem fal elektromagnetycznych o długości fali od fioletu do czerwieni. Oko składa się ze ścian oraz specyficznego układu załamującego promienie, włókien nerwowych i błony światłoczułej.

Ladit 160x600

Oko jest częścią międzymózgowia. Zewnętrzna warstwa gałki ocznej jest błona łącznotkankowa uformowana na kształt kuli. Nosi nazwę twardówki. W przedniej części przechodzi ona w część  przezroczystą  o mniejszym promieniu noszącą nazwę rogówki.

Wewnątrz twardówki znajduje się tak zwana naczyniówka, przechodząca  z kolei w ciało rzęskowe. Jego więzadełka odchodzą promieniście do wyrostków rzęskowych i przyczepiają się w okolicy równika do torebki soczewki.

Wzrok ma się tylko jeden, dlatego należy o niego odpowiednio dbać. Higiena oczu polega na wykonywaniu szeregu czynności mających na celu ochronę oka przed wyjątkowo szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku. W dzisiejszych czasach wzrok jest bardzo narażony na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych, w tym między innymi komputera i telewizora.

Jednym z elementów higieny oczu jest przemywanie ich czystą wodą, żeby zapobiec dostaniu się tam bakterii i wirusów. Warto dostarczać organizmowi optymalnej ilości płynów. Należy unikać oślepiającego światła, przyjąć prawidłową pozycję siedzącą podczas czytania i pisania.

Bardzo ważnym elementem profilaktyki, zwłaszcza u osób pracujących przy komputerze i uczących się, jest patrzenie na ekran komputera z właściwej odległości. Trzeba co jakiś czas robić przerwy i spoglądać w dal. W ten sposób można uniknąć długotrwałej koncentracji oczu na jednym punkcie.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • gradówka

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.