Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Gruczolakowłókniak (łac. fibroadenoma) jest łagodnym nowotworem piersi, który występuje często u kobiet, które nie ukończyły 30. roku życia.

Ladit 280x336

Gruczolakowłókniak rozwija się pod wpływem dużej ilości estrogenów. Nadmiar żeńskich hormonów prowadzi do rozrostu tkanki łącznej włóknistej, a w mniejszym stopniu do rozrostu nabłonka gruczołu mlekowego. Gruczolakowłókniak mnogi rozwija się w około 20% przypadków.

W rzadkich przypadkach rozwija się gruczolakowłókniak złośliwy.

Po okresie przekwitania, gruczolakowłókniak może ulec regresji i zwapnieniu. Gruczolakowłókniak jest przesuwalnym, okrągłym lub owalnym guzem mającym średnicę kilku centymetrów. Może osiągać rozmiary do kilkunastu centymetrów. Jego powierzchnia ma gładki lub zrazikowy charakter.

Konsystencja gruczolakowłókniaka może być spoista, albo elastyczna. Gruczolakowłókniak rozwija się bardzo wolno. Tempo wzrostu guza znacznie przyspiesza podczas hormonalnej terapii zastępczej, stosowania hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych i w trakcie ciąży.

Diagnostyka gruczolakowłókniaka opiera się na wykonaniu badania palpacyjnego, ultrasonograficznego, sonomammografii, tomografii komputerowej i histopatologii bioptatu. U kobiet w okresie dojrzewania występuje odmiana gruczolakowłókniaka zwana młodzieńczą.

Ladit 160x600

Giant fibroadenoma jest odmianą nowotworu charakteryzującą się szybkim wzrostem i wymiarami przekraczającymi 5 cm. Rzadką postacią nowotworu, o którym mowa, jest myxoid fibroadenoma, który współwystępuje z zespołem Carney?a.

Obejmuje zmiany na skórze i błonach śluzowych. Dodatkowo, mogą wystąpić schorzenia endokrynologiczne. Gruczolakowłókniak jest najczęściej występującym guzem piersi u kobiet będących w wieku rozrodczym. Bardzo rzadko występuje u kobiet w okresie pomenopauzalnym.

Niemal nie występuje u mężczyzn. W większości przypadków gruczolakowłókniak nie wymaga leczenia i poddaje się go wyłącznie obserwacji.

 

Usunięcie guza jest wykonywane w celu rozpoznania histopatologicznego, albo w celach kosmetycznych.

Poza usunięciem chirurgicznym, w przypadku gruczolakowłókniaków stosuje się krioablację, leczenie farmakologiczne i suplementy diety, a także biopsję mammotoniczną. Krioablacja jest nieinwazyjnym zabiegiem chirurgicznym polegającym na tym, że w ciało pacjenta zostaje wprowadzona specjalna elektroda mająca postać cewnika.

Krioablacja polega na schłodzeniu tkanek, a jeżeli nie jest to wystarczające, lekarz całkowicie zamraża źle rozwijającą się tkankę. Uchodzi za bardzo bezpieczny zabieg.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • fibroadenoma leczenie
  • gruczolakowłókniak
  • fibroadenoma przyczyny
  • gruczolakowłókniak leczenie

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.