Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie grzybicy pachwin polega na stosowaniu farmakoterapii. W przypadku, gdy zostanie zdiagnozowana grzybica pachwin leczenie powinno zostać podjęte jak najszybciej, ze względu na ryzyko wystąpienia powikłań.

Ladit 280x336

Preparaty przeciwgrzybicze stosowane w przypadku, gdy występuje grzybica pachwin (leczenie przyczynowe) to: klotrimazol, mikonazol, tolnaftat, terbinafina, cyklopiroks, itrakonazol, chlormidazol

Wymienione wyżej środki są dostępne w postaci maści, kremów i aerozoli.

Lekarz może zalecić stosowanie doustnych środków przeciwgrzybiczych. Leki przeciwgrzybicze nie mogą być stosowane łącznie z kortykosteroidami.

Leczenie grzybicy pachwin wymaga również szczególnej dbałości o higienę osobistą. Pacjent powinien nosić czystą, luźną i bawełnianą bieliznę. W ten sposób można zmniejszyć otarcia skóry.

W przypadku, gdy występuje grzybica pachwin leczenie powinno uwzględniać stosowanie specjalnych pudrów zapobiegających nadmiernej wilgoci.

Zaleca się też przecieranie miejsc zmienionych chorobowo spirytusem salicylowym.

Leczenie grzybicy pachwin nie zawsze daje dobre rezultaty.

Grzybica pachwin jest chorobą mającą tendencje do nawracania.

Grzybica pachwin jest diagnozowana na podstawie mikroskopowego badania łusek pobranych ze skórnych zmian. Mokry preparat z wodorotlenkiem potasu poddaje się badaniu. Innym sposobem stwierdzenia obecności grzybów jest hodowla na pożywkach oraz zadziałanie odpowiednim barwnikiem.

Ladit 160x600

Choroba może zostać pomylona z takimi dolegliwościami, jak:

  • wyprzenie bakteryjne
  • wyprzenie drożdżakowe
  • łupież rumieniowy
  • łuszczyca

Wyprzenie bakteryjne jest nasilonym stanem zapalnym rozwijającym się w głębi skórnego fałdu. Wyprzenie drożdżakowe jest większym stanem zapalnym. Dochodzi wówczas do zmian wysiękowych występujących w głębi fałdu.

W przypadku łupieżu rumieniowego stan zapalny jest mniejszy i nie dochodzi do pojawienia się grudek czy pęcherzyków. W przypadku łuszczycy w ogóle nie występują pęcherzyki.

Grzybica pachwin występuje w okolicach pachwinowych, międzypośladkowych fałdach, a także na górnych częściach ud.

W przebiegu choroby dochodzi do wystąpienia czerwono-brunatnych plam o uniesionych brzegach względem reszty skóry. Wspomnianym zmianom chorobowym towarzyszą pęcherzyki, grudki i świąd. Omawiana dolegliwość należy do grona grzybic zwanych też mikozami.

Są to zaraźliwe choroby zakaźne powodowane przez grzyby o mikroskopijnych rozmiarach.

Grzybica pachwin występuje dość rzadko.

Znacznie częściej można spotkać grzybice skóry gładkiej. W przebiegu choroby pojawiają się okrągłe lub owalne plamy rumieniowe z towarzyszącymi jej pęcherzykami.

Można stosować okłady, zieleń brylantową i nalewkę jodową o stężeniu 1-5%. Zmiany skórne powiększają się, jeżeli nie dojdzie do leczenia. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.