Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy guza chromochłonnego nadnerczy można podzielić na swoiste i mniej typowe. Charakterystyczne objawy guza chromochłonnego nadnerczy dotyczą nadciśnienia tętniczego, bólu głowy i nadmiernego pocenia się.

Ladit 280x336

Ponadto, guz chromochłonny nadnerczy objawy ma związane z kołataniem serca, drżenia mięśni i uczucia niepokoju.

Objawy guza chromochłonnego nadnerczy mogą być związane z rozszerzonymi źrenicami i spadkiem ciśnienia podczas wstawania z pozycji leżącej.

Mniej typowe objawy guza chromochłonnego obejmują bóle brzucha, wymioty i nudności. Guz chromochłonny objawy może mieć związane z bólem w klatce piersiowej i zaburzeniami rytmu serca.

Guz chromochłonny nadnerczy objawy może wykazywać raz na kilka miesięcy.

Mają one charakter napadowy. U niektórych chorych guz chromochłonny nadnerczy objawy mogą występować kilka razy w tygodniu. Chory powinien starać się obserwować, jaki czynnik spowodował napad.

Najczęściej przyczyny wystąpienia objawów wymienionych wyżej mają związek z wysiłkiem fizycznym, obfitym posiłkiem, stresem, uciśnięciem brzucha i zażyciem niektórych leków. Szkodliwy wpływ na chorego mogą mieć preparaty zawierające efedrynę, amfetaminę, fenotiazynę i fenylefrynę.

Guz chromochłonny ma bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie układu krążenia.

Najbardziej charakterystycznym objawem tej choroby jest utrzymujące się nadciśnienie tętnicze.

Ladit 160x600

Symptom, o którym mowa może wystąpić nagle i gwałtownie, albo przez stały okres. Prowadzą one do trudności podczas terapii lekami przeciw nadciśnieniu. Aminy katecholowe powodują pobudzenie receptorów w naczyniach krwionośnych.

Przyczyniają się do ich skurczu i mają wpływ na receptory mięśnia sercowego prowadząc do przyspieszenia akcji serca.

W konsekwencji dochodzi do wzrostu ciśnienia.

Guz chromochłonny może jednak przyczynić się do spadku ciśnienia, np. przy zmianie pozycji. Może to doprowadzić do omdleń.

Guz chromochłonny może naśladować objawy charakterystyczne dla ostrego zespołu wieńcowego, takie jak:

  • bóle w klatce piersiowej
  • szybka akcja serca
  • nadciśnienie tętnicze
  • wzrost wskaźników uszkodzenia mięśnia sercowego

Wymienione wyżej symptomy mogą być spowodowane drastycznie zwiększonym zapotrzebowaniem mięśnia sercowego na tlen z powodu nadmiaru krążących amin katecholowych i ich toksycznego wpływu na komórki mięśnia sercowego zwane kardiomiocytami.

Szkodliwy wpływ na serce może się objawiać ostrym zapaleniem serca występującym w wyniku uszkodzenia kardiomiocytów i osłabienia układu immunologicznego.

Guz chromochłonny wydziela adrenalinę i noradrenalinę, które mogą być przyczyną zgonu.

Wspomniane substancje powodują zmniejszenie kurczliwości kardiomiocytów i obniżenie poziomu wapnia niezbędnego dla prawidłowego skurczu serca.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • guz chromochlonny

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.