Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Guz Ewinga jest złośliwym nowotworem kości występującym główne u osób, które nie ukończyły 25. roku życia. Niekiedy choroba przyjmuje postać mnogą (tzw. rodzina guzów Ewinga).

Ladit 280x336

W jej przebiegu dochodzi nie tylko do rozwoju guza Ewinga kości, ale także do innych nowotworów.

Guz Ewinga charakteryzuje się tym, że może rozwinąć się w dowolnym miejscu ciała.

Najczęściej choroba zaczyna rozwijać się w kościach, w tym zwłaszcza w kości udowej lub piszczelowej. Guz Ewinga występuje głównie w kościach długich i kości ramiennej, a także w kości miednicy i kręgosłupa.

W grupie ryzyka znajdują się mężczyźni rasy białej. Choroba, o której mowa rozwija się także u osób innych ras i płci, ale znacznie rzadziej.

Przypadki zachorowań po 30. roku życia są również bardzo rzadkie. Nie do końca znamy przyczyny guza Ewinga.

Przypuszcza się, że rozwój nowotworu może być związany z etapem szybkiego wzrostu kości. Obraz kliniczny jest zależny od miejsca wystąpienia guza.

Głównym sygnałem rozwoju nowotworu są dolegliwości bólowe.

Pacjent jest wrażliwy na dotyk w miejscu guza. Ponadto może dojść do wystąpienia obrzęku w tym obszarze. Nowotwór może osłabiać kości. Niekiedy dochodzi do patologicznych złamań.

Rozpoznanie guza Ewinga wymaga wykonania szeregu testów, które umożliwiają stwierdzenia jego istnienia.

Ladit 160x600

Lekarz najczęściej zleca wykonanie takich badań, jak biopsja kości, badanie radiologiczne, RTG klatki piersiowej, scyntygrafię kości, tomografię komputerową i rezonansu magnetycznego. Obraz histologiczny guza Ewinga charakteryzuje się występowaniem małych, okrągłych komórek posiadających pojedyncze jądro.

Złośliwy nowotwór Ewinga jest niskozróżnicowany, a komórki podczas mitozy nieliczne.

W cytoplazmie występuje wiele ziaren glikogenu. W obrazie histologicznym mogą też wystąpić pola rozległej martwicy. Obraz mikroskopowy jest różnicowany z chłoniakiem, a także z przerzutami nowotworu nazywanego neuroblastoma.

Guz Ewinga wyrasta z jamy szpikowej kości. Guz Ewinga tak jak PNET jest zaliczany do rodziny guzów Ewinga.

Według lekarzy ma on związek z komórkami nerwowymi. Ostatnie badania wskazują na to, że może on wywodzić się z pierwotnych i niezróżnicowanych komórek mezenchymy szpiku kostnego.

Guz Ewinga charakteryzuje się uznawany za mniej zróżnicowaną formę.

Nowotwór nie wywodzi się z układu współczulnego. W przebiegu choroby lekarz nie wykrywa podwyższonego poziomu metabolitów amin katecholowych.

Biopsja guza i badanie histopatologiczne są podstawą rozpoznania choroby. Spośród szeregu badań obrazowych najbardziej wrażliwym i dokładnym badaniem jest MRI.

Umożliwia ona bardzo dokładne ustalenie granic guza. W podstawowym badaniu RTG można stwierdzić zajęcie długich bądź płaskich kości. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.