Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Guz Klatskina (łac. cholangiocarcinoma) jest rakiem dróg żółciowych rozwijającym się w okolicy wnęki wątroby. Guz Klatskina stanowi około 30% wszystkich gruczolakoraków.

Ladit 280x336

Nowotwór Klatskina występuje najczęściej u starszych mężczyzn. Choroba charakteryzuje się wysoką śmiertelnością.

Tylko 10% pacjentów może zostać wyleczonych. W przypadku nowotworu, jakim jest guz Klatskina rokowania nie są pomyślne.
Guz Klatskina rozwija cię w komórkach wyściełających drogi żółciowe. Choroba nowotworowa jest konsekwencją transformacji komórek nabłonka przewodów żółciowych. W ostatnich latach wzrosła liczba zachorowań.

Czynniki ryzyka guza Klatskina są to pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych, a także malformacje wątroby.

Zarażenia pasożytnicze przywrami również mogą spowodować rozwój guza Klatskina.

Główne przyczyn rozwoju Guza Klatskina

  • palenie tytoniu
  • wrodzone wady dróg żółciowych
  • kamicę dróg żółciowych
  • gruczolaki dróg żółciowych
  • brodawczakowatość przewodów żółciowych
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wrodzone nieprawidłowości dróg żółciowych przyczyniające się do rozwoju guza to choroba Carolego, torbielowatość przewodów żółciowych i pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych. Wiele przypadków zachorowań na raka dróg żółciowych występuje u pacjentów bez znanych czynników ryzyka.

Ladit 160x600

Występujący wówczas guz Klatskina rokowania może mieć stosunkowo dobre. Brak przewlekłego procesu zapalnego czy obstrukcji przewodów żółciowych daje większe szanse na wyleczenie. Etiologia choroby wciąż jest nie do końca poznana i pozostaje przedmiotem badań.

W jaki sposób rozpoznać guza Klatskina

Rozpoznanie choroby jest stawiane w oparciu o badania obrazowe. Konieczne jest wykonanie badań histologicznych.

Rak przewodów żółciowych może rozwijać się w każdej części układu przewodów żółciowych, m.in. zewnątrzwątrobowo i wewnątrzwątrobowo. Raki zlokalizowane w przewodach wychodzących z wątroby noszą nazwę nowotworów okołownękowych.

Guz Klatskina jest rodzajem raka przewodów żółciowych rozwijającym się wyłącznie w miejscu, gdzie lewy i prawy przewód wątrobowy łączą się w jeden przewód żółciowy wspólny. Nie jest wiadome, z jakiej komórki wywodzi się rak przewodów żółciowych.

Wyniki ostatnio przeprowadzonych badań pozwalają przypuszczać, że może być to pluripotencjalna wątrobowa komórka pnia. Rak przewodów żółciowych rozwija się etapowo. Gdy występuje zaawansowany guz Klatskina rokowania są bardzo złe.

Duży wpływ na rozwój raka przewodów żółciowych ma znaczenie przewlekłe zapalenie i obstrukcja przewodów żółciowych.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • guz klatskina
  • guz klatzkina

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.