Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Guz Pancoasta jest chorobą występującą także pod nazwą zespołu Pancoasta. Guz Pancoasta jest szczególną postacią kliniczną raka oskrzela.

Ladit 280x336

Nowotwór jest zlokalizowany obwodowo w okolicy szczytu płuca. Większość przypadków zachorowań na guza Pancoasta dotyczy raka niedrobnokomórkowego, w tym najczęściej raka płaskonabłonkowego.

Początkowo może objawiać się bólem okolic barku spowodowanym uciskiem, albo naciekaniem splotu ramiennego.

Guz Pancoasta prowadzi do rozwoju zespołu Hornera oraz do pojawienia się zespołu objawów neurologicznych, które są spowodowane uciskiem splotu barkowego. Nazwa choroby wywodzi się od nazwiska amerykańskiego radiologa H. Pancoasta, który jako pierwszy podjął się wykonania opisu tej jednostki chorobowej.

W przypadku, gdy zostanie wykryty guz Pancoasta, rokowania zależą przede wszystkim od stadium rozwoju choroby. Jeżeli zostanie wykryty wczesny guz Pancoasta, rokowania są lepsze.

Jak szybko zdiagnozować Pancoasta?

Należy wykonywać regularne badania, aby zapobiec ewentualnemu rozwojowi choroby. Osoby, które są narażone na tzw. czynniki ryzyka zwiększające prawdopodobieństwo zachorowania na guza Pancoasta, powinny wykonywać częste badania.

Ladit 160x600

Do głównych czynników ryzyka należą czynne i bierne palenie tytoniu oraz narażenie na nikiel, azbest, różne metale. Regularne wykonywanie badań zapobiega zbyt późnemu wykryciu guza. Jeżeli zostanie wykryty zaawansowany guz Pancoasta, rokowania są bardzo złe.

Nowotwór może rozlegle naciekać na splot barkowy, kręgi piersiowe i szyjne. Daje przerzuty odległe i przerzuty do węzłów chłonnych śródpiersia. Powoduje naciek żyły podobojczykowej. Zaawansowany guz Pancoasta jest trudny w leczeniu. Jeżeli doprowadzi do wyżej przedstawionych stanów, nie można zastosować metody chirurgicznej, mającej na celu jego usunięcie. Guz staje się nieoperacyjny, a radioterapia i chemioterapia stosowane zwykle w połączeniu z zabiegiem operacyjnym może okazać się niewystarczająca.

Diagnostyka opiera się przede wszystkim na wykonaniu tomografii komputerowej głowy, standardowych badaniach przedoperacyjnych krwi, m.in. morfologii, profilu nerkowym, elektrolitach oraz dodatkowych badaniach wykonywanych u pacjentów, którzy są obciążeni innymi schorzeniami. U osób cierpiących na tarczycę bada się dodatkowo hormony tarczycy. U osób ze schorzeniami wątroby trzeba wykonać profil wątrobowy.

Badanie markerów krwi może okazać się pomocne?

W przypadku guza Pancoasta nie wykonuje się badania markerów nowotworowych, ponieważ nie mają znaczenia ani w rozpoznaniu, ani w określeniu stadium zaawansowania czy rokowań.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • guz pancoasta
  • guz pancoasta rokowania
  • guz pancoasta objawy
  • zespół pancoasta
  • guz pancoasta pierwsze objawy

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.