Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy hiperkaliemii nie są charakterystyczne. Hiperkaliemia objawy daje zwykle dopiero w przypadku wystąpienia ciężkiej postaci choroby.

Ladit 280x336

Objawy hiperkaliemii są związane z upośledzeniem czynności mięśni szkieletowych, serca i ośrodkowego układu nerwowego.

Hiperkaliemia objawy ma też związane z osłabieniem i porażeniem mięśni. Ponadto może wystąpić uczucie mrowienia oraz tak zwane splątanie.

Objawy hiperkaliemii obejmują zaburzenia pracy mięśnia sercowego. Choroba może doprowadzić do arytmii, które są groźne dla życia.

Hiperkaliemia objawy ma związane między innymi z bradykardią i skurczami dodatkowymi. Można to łatwo stwierdzić w oparciu o zapis EKG. W badaniu elektrokardiograficznym można zaobserwować wzrost amplitudy załamka T.

Charakterystyczną cechą jest też klinowaty kształt. Jeżeli schorzenie jest bardziej zaawansowane dochodzi do poszerzenia odstępu PR.

Taka sama zmiana występuje w odniesieniu do zespołu QRS. W przebiegu choroby załamka P staje się lekko płaska. Poza tym dochodzi do osłabienia przewodzenia przedsionkowo ? komorowego.

Ostatecznie dochodzi do zlewania się wydłużonego zespołu QRS i załamka T. Krzywa EKG zyskuje zaś kształt sinusoidy. Wtedy może dojść do migotania komór i zatrzymania krążenia.

Rozpoznanie choroby stawia się na podstawie badań laboratoryjnych i obrazu klinicznego.

Można wyróżnić trzy postaci choroby, a mianowicie postać łagodną, umiarkowaną i ciężką.

Ladit 160x600

Hiperkaliemia jest częstą dolegliwością występującą u osób, które cierpią na przewlekłą niewydolność nerek. Wśród głównych przyczyn choroby wymienia się nadmierną podaż potasu w diecie u pacjentów cierpiących na niewydolność nerek oraz zaburzenia wydalania potasu przez parzysty narząd.

Hiperkaliemia może być także spowodowana upośledzeniem transportu potasu do komórek.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na rozwój omawianej choroby jest intensywne uwalnianie potasu z uszkodzonych komórek. Do rozwoju hiperkaliemii mogą doprowadzić zaburzenia gospodarki wodno ? elektrolitowej, hemoliza, niedotlenienie tkanek oraz wzmożony katabolizm białkowy.

Wśród postaci choroby można wyróżnić hiperkaliemię polekową.

W przypadku tej dolegliwości przyczyną schorzenia jest przyjmowanie leków wpływających na układ renina-angiotensyna-aldosteron.

Hiperkaliemia polekowa jest zwykle skutkiem zatrzymania produkcji reniny spowodowanym zażywaniem ACE-inhibitorów, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, albo blokerów receptora angiotensynowego.

Podwyższony poziom potasu we krwi może być też spowodowany stosowaniem diuretyków, które oszczędzają potas.

Podwyższenie stężenia jonów potasowych we krwi może być też spowodowane leczeniem cytostatykami, kwasicą metaboliczną, albo długotrwałą hipoglikemią. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.