Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie hipokaliemii jest oparte na suplementacji potasu oraz zniwelowaniu przyczyn wystąpienia tego stanu.

Ladit 280x336

Leczenie hipokaliemii wymaga podawania potasu w postaci pokarmu, dlatego konieczna jest zmiana diety. Dodatkowo, stosuje się środki farmakologiczne dostarczające odpowiednie dawki tego pierwiastka, w celu zwalczenia niedoboru.

W ciężkich przypadkach potas jest podawany dożylnie. Leczenie hipokaliemii spowodowanej innymi chorobami wymaga jednoczesnej terapii tzw. chorób podstawowych, np. zasadowicy. W przypadku, gdy występuje hipokaliemia, leczenie zawsze jest oparte na zwiększeniu podaży potasu.

Pierwiastek, o którym mowa jest najważniejszym kationem płynu wewnątrzkomórkowego. Nieco mniejsze ilości minerału znajdują się w płynie pozakomórkowym. Potas reguluje równowagę kwasowo-zasadową oraz ciśnienie osmotyczne.

Jeżeli zostanie zdiagnozowana hipokaliemia, leczenie jest podejmowane bardzo szybko ze względu na ryzyko zaburzenia pracy mięśni, w tym mięśnia sercowego.

Potas odgrywa bardzo dużą rolę w utrzymaniu aktywności mięśni. Bierze udział w biosyntezie glikogenu i białka, a także w przemianach energetycznych. Potas aktywuje układ enzymatyczny oraz utrzymuje spoczynkowy potencjał błon komórkowych.

Ladit 160x600

Uczestniczy w przewodnictwie tkanki nerwowej. Dzienne zapotrzebowanie na potas jest równe 2 g.

 

W przypadku biegunek i aktywności fizycznej ulega odpowiednio zwiększeniu. Minerał jest wydalany z organizmu nie tylko z moczem, ale również z kałem i potem. Potas jest pierwiastkiem chemicznym, który pochodzi z grupy metali alkaicznych w układzie okresowym.

Został odkryty przez H. Davy na początku dziewiętnastego stulecia. Polska nazwa pierwiastka została zaproponowana przez Filipa Waltera. Należy do makroelementów oraz wraz z chlorem i sodem tworzy grupę głównych soli organizmu, zwanych elektrolitami.

Zasadniczo wpływają na bilans płynów ustrojowych. Potas wspomaga dostarczanie tlenu do mózgu oraz uczestniczy w usuwaniu produktów przemiany materii z organizmu. Odgrywa bardzo ważną rolę w regulacji rytmu serca.

Zapobiega nadciśnieniu i znacząco obniża ciśnienie krwi. Potas jest niezbędny do zachowania bilansu wody oraz zachowania prawidłowych funkcji mięśni i nerwów. Poza tym, wspomaga transport dwutlenku węgla poprzez czerwone ciałka krwi.

Jeżeli występuje hipokaliemia, leczenie wymaga odpowiedniego odżywiania. Bogatym źródłem potasu są warzywa, owoce, mięso i produkty zbożowe. Niedobór tego minerału zdarza się bardzo rzadko. Nadmiar potasu jest równie szkodliwy, jak niedobór, dlatego stosując suplementy diety, nie należy przekraczać zalecanej dawki.

Nadmiar wspomnianego pierwiastka w organizmie prowadzi do zaburzenia pracy nerek, owrzodzenia jelita cienkiego, apatii umysłowej oraz osłabienia mięśni i zatrzymania akcji serca.  Jedna odpowiedź do “Hipokaliemia leczenie”

  1. Myślę, że osobę z niedoborem potasu trzeba jak najszybciej przywołać do orządku i w pozytywnym sensie postraszyć wizją nadciśnienia. Obowiązkowo dobrze dobrana dieta i jeszcze ćwiczenia by się przydały. Jak to nie wystarczy to jeszcze można suplementować się potasem takim jak katelin, przy tej ilości sodu jaką mimowolnie codziennie spożywamy trudno jest się posiłkować samą dietą, choć nie wątpię, że niektórym się udaje.

     

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.