Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy hipokaliemii są związane z adynamią mięśniową. Adynamia jest zjawiskiem związanym z utratą sił lub słabością spowodowaną czynnikami fizjologicznymi lub patologicznymi.

Ladit 280x336

Adynamia mięśniowa w przebiegu hipokaliemii prowadzi do powstawania bolesnych skurczów mięśni, szczególnie mięśni łydek oraz zaparć i żabiego brzucha, a czasami także do porażenia mięśni. Objawy hipokaliemii wiąże się się z osłabieniem lub brakiem odruchów ze ścięgien.

Zaparcie jest związane z utrudnioną lub rzadką defekacją. Zaparcia w skrajnych przypadkach mogą mieć śmiertelny skutek. Wyróżnia się zaparcia ciężkie, które charakteryzują się ilością 2 lub mniej wypróżnień na miesiąc.

Zdrowa osoba oddaje około 1-2 stolców w ciągu 1-2 dni. Zaparcia należą do najczęstszych dolegliwości występujących u osób spożywających pokarmy o wysokiej zawartości błonnika i dostarczających zbyt małej ilości płynów.

Zaparcia mogą mieć różną etiologię. Towarzyszą zaburzeniom czynnościowym jelita grubego.

 

Żabi brzuch zwany również brzuchem krzywiczym jest objawem chorobowym, który polega na spłaszczeniu brzucha. Dochodzi do niego w rezultacie osłabienia napięcia mięśni ściany brzucha, żołądka i jelit. Pojawia się głównie u dzieci.

Ladit 160x600

Żabi brzuch jest objawem występującym nie tylko w przebiegu hipokaliemii, ale także krzywicy. Zwykle pojawia się wówczas, gdy hipokaliemia jest bardzo nasilona.

Objawy hipokaliemii są widoczne również w badaniu EKG. Hipokaliemia objawy ma związane z obecnością skurczów dodatkowych. Hipokaliemia objawy może mieć związane także z wystąpieniem załamka U, spłaszczonym załamkiem T i obniżonym odcinkiem ST.

Hipokaliemia objawy może mieć związane z zasadowicą nieoddechową i nefropatią hipokaliemiczną. Jeżeli hipokaliemia jest związana z niedoborem potasu wynoszącym poniżej 3,5 mmol/l, może powodować wystąpienie migotania komór.

Migotanie komór jest zaburzeniem rytmu serca polegające na bardzo szybkiej i nieskoordynowanej pracy komór serca. Jeżeli nie zostanie szybko przerwane, prowadzi do śmierci. Migotanie komór jest rozpoznawane w oparciu o elektrokardiogram.

Może być wysokofalowe, albo niskofalowe. Można wyróżnić trzy mechanizmy prowadzące do migotania komór, a mianowicie aktywność wyzwalania, nieprawidłowy automatyzm i zjawisko fali nawrotnej. Migotanie komór występuje w przypadku zawału mięśnia sercowego.

Nazwa stanu wywodzi się od wrażenia, jakie daje nieskoordynowana praca serca, która jest widoczna przy otwartej klatce piersiowej. W trakcie napadu serce wygląda tak, jakby światło lamp nad stołem operacyjnym migotało.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • hipokaliemia objawy

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.