Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Hipokaliemia (łac. hipokaliemia) jest stanem, w którym stężenie potasu w surowicy krwi jest mniejsze niż 3,6 mmol/l u dorosłych i 3,2 mmol/l u dzieci.

Ladit 280x336

Hipokaliemia niedoborowa jest rezultatem braku potasu w pożywieniu, czyli niewłaściwej diety. Przyczyną hipokaliemii może być utrata minerału wraz z wymiotami, biegunką lub śluzotokiem. Potas może być także tracony przez przetoki i nerki w przebiegu niektórych schorzeń.

Do zmniejszenia stężenia pierwiastka w organizmie dochodzi również w rezultacie leczenia diuretykami tiazydowymi,  w tym zwłaszcza pętlowymi.

Tiazydy są grupą środków moczopędnych posiadających budowę sulfonamidową. Są pochodnymi benzotiadazyny lub jej analogami. Zostały odkryte podczas badań mających na celu odnalezienie silniejszych inhibitorów anhydrazy węglanowej.

Ich działanie polega na hamowaniu działania białkowego kotransportera sodowo-chlorkowego. Zmniejszają przechodzenie chloru i sodu ze światła cewki do komórek nabłonka. Powodują zwiększone wydalanie sodu i wody zgromadzonej w ustroju.

Jednocześnie dochodzi do wydalania potasu i magnezu oraz zahamowania wydalania wapnia.

 

Diuretyki pętlowe są lekami moczopędnymi o wyjątkowo silnym działaniu. Ich zadaniem jest zahamowanie resorpcji zwrotnej jonu chlorkowego i sodowego, co pociąga za sobą zwiększenie wydalania potasu. Środki farmaceutyczne, o których mowa, są stosowane w nagłych stanach, wymagających natychmiastowego zmniejszenia objętości krążących płynów.

Ladit 160x600

Stosuje się je w stanach niewydolności nerek, obrzęku płuc, ciężkiego nadciśnienia tętniczego i w przypadku ciężkiej niewydolności krążenia.

Hipokaliemia może być spowodowana także transmineralizacją, czyli przesunięciem potasu z przestrzeni pozakomórkowej do wnętrza komórek. W takim przypadku hipokaliemia przyczyny może mieć związane z zasadowicą, leczeniem insuliną lub napadowym porażeniem hipokaliemicznym.

Zasadowica, zwana również alkalozą jest stanem podwyższonego poziomu zasad we krwi, będącym zakłóceniem równowagi kwasowo-zasadowej. Hipokaliemia przyczyny może mieć związane z zasadowicą metaboliczną.

Schorzenie rozwija się w rezultacie nagromadzenia się we krwi nadmiaru zasad.

Inną postacią choroby jest hipokaliemia oddechowa spowodowana takimi czynnikami, jak hiperwentylacja, przebywanie na znacznych wysokościach i zatrucie salicylanami. Hipokaliemia przyczyny może mieć też związane z Zespołem Conna.

Schorzenie występuje również pod nazwą pierwotnego hiperaldosteronizmu. Zespół chorobowy jest spowodowany zwiększeniem wytwarzania aldosteronu przy zahamowaniu aktywności reninowej osocza.

Nadmierna produkcja hormonu z reguły jest powodowana przez łagodny guz nadnercza, zwany gruczolakiem. Zwykle nie ma charakteru złośliwego. CHorob może być związana także z hiperaldosteronizmem rodzinnym.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • hipokaliemia skutki

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.