Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Hipotyreoza (łac. hypothyreosis) jest chorobą spowodowaną niedoborem hormonów tarczycy. Hipotyreoza prowadzi do spowolnienia procesów metabolicznych.

Ladit 280x336

Choroba występuje u około 1-6% osób w wieku 60. roku życia. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

Schorzenie występuje około 5 razy częściej u płci żeńskiej.
Przyczyny hipotyreozy są zróżnicowane. Na ich podstawie została przygotowana klasyfikacja choroby.

Jakie wyróżniamy typy hipotyreozy?

Trzy typy schorzenia to hipotyreoza pierwotna, hipotyreoza wtórna i hipotyreoza trzeciorzędowa. Pierwotny typ choroby jest spowodowany uszkodzeniem gruczołu tarczowego. Może ono być wynikiem zapalenia tarczycy, całkowitego lub częściowego wycięcia tarczycy.

Czynnikiem etiologicznym może być leczenie jodem promieniotwórczym, radioterapia, nadmierne spożycie jodu, niedoczynność polekowa tarczycy lub wrodzona postać choroby.

Wrodzona hipotyreoza jest zaburzeniem rozwoju fizycznego i intelektualnego. Podłożem problemu jest niedobór hormonów tarczycy w okresie niemowlęctwa i prenatalnym. Główne czynniki etiologiczne tego schorzenia są związane z zaburzeniami genetycznymi oraz niewykształceniem się tarczycy. Choroba może się rozwinąć także w przypadku wykształcenia się tarczycy o patologicznej budowie oraz przemieszczania się narządu w okresie rozwoju.

Ladit 160x600

Hipotyreoza a TSH

Wtórna postać choroby jest skutkiem niedoboru hormonu tyreotropowego (TSH). Tyreotropina powoduje zwiększenie masy tarczycy oraz zwiększa przepływ krwi przez ów narząd. Ponadto, nasila on produkcję i wydzielanie hormonów tarczycy.

TSH jest wydzielany przez komórki zasadochłonne zwane tyreotrofami. Substancja ta jest wydzielana przez przysadkę. Zwykle schorzenie wiąże się z zespołem niedoczynności przysadki.

Hipotyreoza trzeciorzędowa wynika natomiast z niedoboru tyreoliberyny zwanej TRH. Wspomniany hormon jest wytwarzany przez komórki podwzgórza. Przyczyną takiego stanu może być guz podwzgórza lub okolic oraz urazy głowy z przerwaniem ciągłości szypuły przysadki.

Hormon TRH pobudza przysadkę mózgową do wydzielania TRH. Wydzielanie tyreoliberyny jest zależne od dopaminy i noradrenaliny.

Pierwsza substancja hamuje wytwarzanie TRH, natomiast druga pobudza. Hormon jest uwalniany przez podwzgórze do naczyń układu wrotnego przysadki mózgowej oraz działa na jej przedni płat. TRH zwiększa zawartość adrenaliny i noradrenaliny we krwi. Hormon może przyczynić się do hipotensji, nudności i wymiotów, duszności, drgawek i odczynów alergicznych. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.