Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Histeria jest rodzajem nerwicy charakteryzującym się zaburzeniem równowagi nerwowej. Zwykle objawy histerii są spowodowane urazem psychicznym, albo przeciążeniem układu nerwowego.

Ladit 280x336

Objawy histerii są uciążliwe dla człowieka, ponieważ reaguje w odmienny sposób niż inni. Nie wszystkie objawy występują u każdego chorego na histerię. U kobiet zwykle dochodzi do zaburzeń miesiączkowania i bólów brzucha.

Histeria objawy ma też związane z zawrotami głowy i wymiotami. Jeżeli ma się poczucie, że w gardle jest ciało obce, to to może być histeria. Objawy muszą jednak obejmować także inne symptomy, miedzy innymi nadmierną impulsywność, nieobliczalność czy zaburzenia akcji serca.

Objawy histerii wiążą się również z zaburzeniami  czynności ruchowych. U niektórych chorych histeria objawy ma związane z zaburzeniami czynności ruchowych, na przykład z paraliżem, zaburzeniami chodzenia i stania.

Należy różnicować histerię z histrionicznym zaburzeniem osobowości.

 

Obie choroby należą do grona zaburzeń dysocjacyjnych, ale są to dwa różne schorzenia. Histrioniczne zaburzenie osobowości polega przede wszystkim na tym, że chory jest zbyt emocjonalny, zachowuje się teatralnie, stara się zwrócić na siebie uwagę i koncentruje się na atrakcyjności fizycznej.

Ladit 160x600

Nie czuje się komfortowo, kiedy nie jest w centrum uwagi, bardzo często zachowuje się prowokacyjnie i uwodzicielsko. Przejawia płytki emocje, szybko się zmieniające.
Zaburzenia dysocjacyjne są jednym z ostrych mechanizmów obronnych, których badaniem zajmuje się psychologia.

Dawniej określano je mianem histerycznych. Zaburzenia dysocjacyjne polegają na tym, że nieświadomość generuje  pozorne lub rzeczywiste dolegliwości fizyczne, aby uzasadnić niepodejmowanie działań przez jednostkę lub odwrócenia jej uwagi od niechcianych myśli i uczuć. Dysocjacja występuje w przypadku zaburzeń osobowości typu borderline oraz w przypadku osobowości histerycznej.

Zaburzenia dysocjacyjne mogą powodować szereg niedogodności utrudniających wykonywanie codziennych czynności. Dysocjacyjne zaburzenia ruchu są tego najlepszym przykładem. Należą do najlepiej zbadanych rodzajów zaburzeń psychogennych.

Mogą mieć postać hipofunkcji i hiperfunkcji. Hipofunkcje obejmują głównie porażenia i niedowłady, natomiast hiperfunkcje dotyczą napadów polimorficznych, drżenia i tików. Może występować szczękościsk. Warto wiedzieć, że do grona hiperfunkcji zalicza się duży napad histeryczny. Polega on na osunięciu się na podłogę i wystąpieniu drżeń bez utraty świadomości. Mogą temu towarzyszyć grymasy twarzy i ewentualnie nieskoordynowane ruchy kończyn. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.