Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Histeria (łac. hysteria) jest określeniem zaburzeń zaliczanych do zaburzeń dysocjacyjnych i konwersji oraz zaburzeń na tle nerwicowym.

Ladit 280x336

Histeria jest związana z nadmierną ekstrawersją, emocjonalnością i płaczliwością oraz demonstracyjnością zachowań są one wywoływane nieuzasadnionym lękiem. Histeria występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Histeria dziecka nie oznacza wcale, że maluchowi coś dolega. Jest natomiast wyrazem kształtującej się niezależności. Histeria dziecka najczęściej objawia się u dwu- i trzylatków.

Maluchy nie potrafią wyrazić swoich uczuć i potrzeb werbalnie, stąd bunt przybiera u nich taką formę. Histeria dziecka szybko się kończy. Przeważnie przejaw buntu to krótka histeria. Czasu potrzebuje zwykle rodzic, który powinien cierpliwie ją przeczekać, co nie jest łatwe.

Ladit 160x600

W związku z tym, że histeria należy do zaburzeń dysocjacyjnych, warto przyjrzeć się im bliżej, aby zrozumieć istotę choroby.

 

Zaburzenia dysocjacyjne zwane w skrócie dyssocjacją są jednym z najbardziej gwałtownych mechanizmów obronnych, jakie dotychczas były badane przez psychologię. Zaburzenia dysocjacyjne polegają na tym, że nieświadomość generuje rozmaite dolegliwości fizyczne, aby uzasadnić brak podejmowania działań przez jednostkę, albo odwrócić jej uwagę od niechcianych uczuć i myśli.

Zaburzenia polegają na pojawieniu się objawów urazu fizycznego. Mogą przybrać formę utraty kontroli, albo tymczasowej zmiany cech osobowości, czy też poczucia tożsamości. Celem mechanizmu obronnego określanego mianem dysocjacji jest uniknięcie przykrych myśli i uczuć.

Konwersja była często utożsamiana z histerią. Współczesna psychologia definiuje zachowania konwersyjne jako uwarunkowanie, w którym diagnozuje się u pacjenta objawy przypominające zaburzenia neurologiczne, podczas gdy układ nerwowy jest zdrowy i funkcjonuje normalnie.

Nazwa konwersji wywodzi się z doktryny Freuda. Do zaburzeń dysocjacyjnych można zaliczyć amnezję dysocjacyjną , fugę i osłupienie dysocjacyjne. Inne przykłady dysocjacji to trans, opętanie, osobowość naprzemienna i dysocjacyjne zaburzenia ruchu. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.