Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Histiocytoza X jest rzadko występująca chorobą. Charakteryzuje się ona występowaniem nadmiaru liczby histiocytów. Są to komórki należące do ludzkiego układu immunologicznego.

Ladit 280x336

Występują one także pod nazwą makrofagu tkankowego. Wszystkie z histiocytów powstają w szpiku kostnym z podziałów komórek pnia.

Następnie przez kilka dni krążą one we krwi w postaci monocytów. Następnie przenikają przez ściany naczyń włosowatych i żył do właściwej tkanki łącznej, aby dojrzeć. Histiocyty są komórkami obecnymi we wszystkich narządów.

Charakteryzują się one owalnym kształtem oraz jądrem. W cytoplazmie znajduje się dużo lizosomów i fagosomów.

Charakteryzuje się ona kwasochłonnym odczynem. Specyficzną cechą histiocytów jest to, że wydzielają enzymy, cytokiny i peptydowe substancje antybiotyczne. Histiocytoza X jest typem histiocytozy komórek Langerhansa.

Obok niej występują także ziarniniak kwasochłonny oraz choroba Abta-Letterera-Siwego i choroba Handa-Schullera-Christiana. Histiocytoza X charakteryzuje się nadmiernym rozrostem histiocytów przebiegającym w towarzystwie zróżnicowanych objawów klinicznych.

Przyczyny histiocytozy X są związane z nadmiernym pobudzeniem komórek Langerhansa.

Ich klonalny rozrost prawdopodobnie ma podłoże immunologiczne.

Ladit 160x600

Komórki Langerhansa są niedojrzałymi komórkami dendrytycznymi. W przypadku infekcji toczących się w obrębie skóry lokalne komórki Langerhansa powodują pochłonięcie i przetworzenie antygenów mikroogranizmów.

Komórki, o których mowa zawierają dość duże ziarnistości, które noszą nazwę ziarnistości Birbecka. Nazwa została im nadana na cześć Paula Langerhansa.

Obraz kliniczny histiocytozy X jest zależny od wieku i umiejscowienia.

Choroba może mieć różny przebieg. W przebiegu choroby występuje wysypka grudkowa, polidypsja i poliuria, a także hepatomegalia i splenomegalia. Hepatomegalia jest terminem medycznym, który może oznaczać powiększenie wątroby

. Z kolei splenomegalia jest pojęciem oznaczającym powiększenie śledziony.

Hepatomegalia i splenomegalia występują w przebiegu różnych chorób układowych.

Rozpoznanie histiocytozy X wymaga wykonania badań dodatkowych. Podstawą diagnozy są badania radiologiczne. Zdjęcia rentgenowskie kości mogą uwidocznić typowe osteolityczne zmiany. Na zdjęciu klatki piersiowej można zaobserwować zmiany występujące w obrębie tkanki płucnej.

Morfologia krwi jest jednym z badań diagnostycznych wykonywanych w razie podejrzenia histiocytozy X. Wyniki morfologii krwi mogą wykazać dysfunkcję szpiku kostnego, w tym małopłytkowość, niedokrwistość oraz leukopenię.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • Choroby ukadu krenia

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.