Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Homoseksualizm (łac. homosexualis) jest skłonnością lub predyspozycją do angażowania się w kontakty seksualne z osoba tej samej płci.

Ladit 280x336

Homoseksualizm może być też rozumiany jako orientacja seksualna i jest trwałym zaangażowaniem psychoemocjonalnym oraz pociągiem seksualnym do osób tej samej płci. Homoseksualizm dotyczy około 2 - 7% populacji, przynajmniej w Europie  Zachodniej.

Początkowo w psychologii i medycynie uznawano, że homoseksualizm - przyczyny ma związane z zaburzeniami na tle psychicznym. Niemniej jednak w 1957 r. przeprowadzono badania, które nie wykazały żadnych różnic między homoseksualistami i heteroseksualistami w testach projekcyjnych. Kolejne badania wprowadziły zamęt w tej kwestii.

Wykazały, że homoseksualiści częściej zapadają na zaburzenia psychiczne i mają skłonność do popełniania samobójstw. Stąd też wywnioskowano, że homoseksualizm - przyczyny ma związane z psychopatologią.

Psycholog Michael Bailey stara się wyjaśniać zaburzenia psychiczne osób, które charakteryzuje homoseksualizm - przyczyny tych zaburzeń są związane z presją społeczną wpływającą na ich zdrowie. Druga hipoteza jest związana z tym, że przyczyny homoseksualizmu są jednak związane z pewnymi zachowaniami dewiacyjnymi, odbiegającymi od normalnego rozwoju może oto prowadzić do chorób psychicznych.

Ladit 160x600

Według trzeciej hipotezy przyczyną zaburzeń psychicznych jest nietypowość płciowa osób, których cechuje homoseksualizm. Choroba to za dużo powiedziane, dlatego psycholog M. Bailey wskazuje na to, że odmienna orientacja może być błędem rozwojowym.

Homoseksualizm w Polsce nadal nie spotyka się z akceptacją społeczeństwa, podobnie jak w większości krajów.

 

Wiele osób uważa, że homoseksualizm to choroba, którą można wyleczyć stosując odpowiednie środki psychoterapeutyczne. Psychoterapia jest zbiorem wielu technik pomagających leczyć problemy o podłożu psychologicznym.

Charakteryzują się tym, że są oparte na kontakcie międzyludzkim, a nie na stosowaniu środków farmaceutycznych, tak jak leczenie czysto medyczne. Nowoczesna psychoterapia narodziła się z psychoanalizy. Współcześnie jest rozwijana również przez inne gałęzie psychologii, w tym między innymi przez psychologię postaci i poznawczą.

Psychoterapię należy odróżnić od pomocy psychospołecznej. Psychoterapia sensu stricto jest metodą z wyboru w leczeniu zaburzeń nerwicowych i osobowości. Cele psychoterapii są ukierunkowane są przede wszystkim na zmiany zachowań i postaw pacjenta. Psychoterapia wpływa także na rozwój kompetencji emocjonalnych. Jej wpływ na zmianę orientacji seksualnej jest współcześnie podważany. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.