Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed

HPV

 

Wirus brodawczaka ludzkiego (łac. Human Papilloma Virus)  zwany HPV jest wirusem z rodziny papillomawirusów.

Ladit 280x336

Występuje w stu typach, różniących się stopniem zmian wywoływanych w organizmie.

Niektóre rodzaje wirusa brodawczak ludzkiego wywołują łagodne zmiany w postaci brodawek na skórze, a inne powodują rozwój nowotworów złośliwych, takich jak rak szyjki macicy czy też rak prącia. HPV jest wirusem, który atakuje organizm ludzki poprzez kontakt z naskórkiem.

Powoduje to powstawanie kurzajek, albo brodawek stóp. U osób, które są aktywne seksualnie wirus hpv jest przenoszony drogą płciową.  Do infekcji HPV może jednak dojść także podczas porodu, gdy matka zaraża dziecko. U wielu osób wirus hpv nie ujawnia się, dzięki sprawnemu funkcjonowaniu układu immunologicznego.

Wtedy zakażenie ustępuje samoistnie Przewlekłe zakażenie wirusem hpv ma miejsce w przypadku immunosupresji. Jest to osłabienie odporności. W konsekwencji zakażenia dochodzi do powstawania nowotworów.

Wirus hpv reprezentujący typ niskiego ryzyka to HPV 1 i 2

Wywołują one kurzajki, a także brodawki stóp. Do objawów zalicza się różne rodzaje brodawek występujących n naskórku. Rodzaje wirusa przenoszone drogą płciową wywołują łagodne zmiany, między innymi kłykciny kończyste, które pojawiają się do kilku miesięcy po kontakcie z osobą zakażoną.

Ladit 160x600

Pojawiają się na wewnętrznych i zewnętrznych narządach płciowych. U kobiet najczęściej pojawiają się na wargach sromowych, w przedsionku pochwy, w pochwie, a także w okolicy odbytu i krocza. U mężczyzn pojawiają się na żołędzi, w cewce moczowej oraz po wewnętrznej stronie napletka.Do powikłań kłykcin należy stulejka.

Hpv - wirus może powodować zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej i gardła

Kłykciny kończyste mogą ustąpić samoistnie.  Jeśli chodzi o onkogenne typy wirusa brodawczaka ludzkiego, mogą one powodować niekontrolowane podziały komórkowe nabłonka szyjki macicy, co może prowadzić do raka szyjki macicy. Ryzyko zakażenia towarzyszy kobiecie od inicjacji seksualnej przez całe życie aktywności płciowej. U kobiet między 16 i 26 rokiem życia zakażenia mają przemijający charakter i ustępują samoistnie po kilku miesiącach.

Najbardziej skuteczną metodą diagnozowania zakażeń drogą płciową jest regularne wykonywanie badań cytologicznych, które pozwalają na wczesne wykrycie zmienionych komórek. Dodatkowo wykonuje się test hpv.

Warto wiedzieć, że w 2006 r. na rynek Stanów Zjednoczonych i Meksyku została wprowadzona szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego, zwana Gardasol. W Polsce jest znana pod nazwą Silgard. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.