Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed

HPV

 

HPVWirus brodawczaka ludzkiego (łac. Human Papilloma Virus)  zwany HPV jest wirusem z rodziny papillomawirusów.

Występuje w stu typach, różniących się stopniem zmian wywoływanych w organizmie.

Niektóre rodzaje wirusa brodawczak ludzkiego wywołują łagodne zmiany w postaci brodawek na skórze, a inne powodują rozwój nowotworów złośliwych, takich jak rak szyjki macicy czy też rak prącia. HPV jest wirusem, który atakuje organizm ludzki poprzez kontakt z naskórkiem.

Powoduje to powstawanie kurzajek, albo brodawek stóp. U osób, które są aktywne seksualnie wirus hpv jest przenoszony drogą płciową.  Do infekcji HPV może jednak dojść także podczas porodu, gdy matka zaraża dziecko. U wielu osób wirus hpv nie ujawnia się, dzięki sprawnemu funkcjonowaniu układu immunologicznego.

Wtedy zakażenie ustępuje samoistnie Przewlekłe zakażenie wirusem hpv ma miejsce w przypadku immunosupresji. Jest to osłabienie odporności. W konsekwencji zakażenia dochodzi do powstawania nowotworów.

Wirus hpv reprezentujący typ niskiego ryzyka to HPV 1 i 2, które wywołują kurzajki, a także brodawki stóp.

Do objawów zalicza się różne rodzaje brodawek występujących n naskórku. Rodzaje wirusa przenoszone drogą płciową wywołują łagodne zmiany, między innymi kłykciny kończyste, które pojawiają się do kilku miesięcy po kontakcie z osobą zakażoną.

Pojawiają się na wewnętrznych i zewnętrznych narządach płciowych. U kobiet najczęściej pojawiają się na wargach sromowych, w przedsionku pochwy, w pochwie, a także w okolicy odbytu i krocza. U mężczyzn pojawiają się na żołędzi, w cewce moczowej oraz po wewnętrznej stronie napletka.Do powikłań kłykcin należy stulejka.

Poza tym hpv wirus może powodować zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej i gardła.

Kłykciny kończyste mogą ustąpić samoistnie.  Jeśli chodzi o onkogenne typy wirusa brodawczaka ludzkiego, mogą one powodować niekontrolowane podziały komórkowe nabłonka szyjki macicy, co może prowadzić do raka szyjki macicy. Ryzyko zakażenia towarzyszy kobiecie od inicjacji seksualnej przez całe życie aktywności płciowej. U kobiet między 16 i 26 rokiem życia zakażenia mają przemijający charakter i ustępują samoistnie po kilku miesiącach.

Najbardziej skuteczną metodą diagnozowania zakażeń drogą płciową jest regularne wykonywanie badań cytologicznych, które pozwalają na wczesne wykrycie zmienionych komórek. Dodatkowo wykonuje się test hpv.

Warto wiedzieć, że w 2006 r. na rynek Stanów Zjednoczonych i Meksyku została wprowadzona szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego, zwana Gardasol. W Polsce jest znana pod nazwą Silgard.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • wirus zwany human papilloma
  • wirus papilloma i skutki
  • wirus hpv u mężczyzn leczenie wczesne stadium
  • wirus hpv skutki
  • virus hpv leczenie

 Zostaw odpowiedź

<= Skopjuj Ten Kod

<= Wklej Kod Tutaj