Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie HSV ma charakter objawowy. Leczenie HSV polega na stosowaniu leków przeciwwirusowych, takich jak famcyklowir czy walacyklowir.

Ladit 280x336

Bardzo skuteczne leczenie HSV zapewnia także acyklowir. Środek przeciwwirusowy najlepiej zażyć jeszcze przed pojawieniem się zmian skórnych, a zatem, gdy osoba zakażona czuje mrowienie i swędzenie.

W dalszym przebiegu zakażenia HSV leczenie acyklowirem także jest pomocne, ponieważ znacznie skraca czas i łagodzi przebieg zakażenia. Nie zawsze w przypadku HSV leczenie jest skuteczne. U niektórych osób infekcja ma skłonność do nawracania.

Acyklowir pomaga temu zapobiegać. Należy pamiętać, że w przypadku zdiagnozowania u kobiety ciężarnych HSV leczenie przebiega nieco inaczej. Wymaga zastosowania leczenia przeciwwirusowego i konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia.

Acyklowir jest lekiem przeciwwirusowym hamującym dalszą replikację wirusa HSV, wirusa ospy wietrznej i półpaśca, a także wirusa Epsteina i Barr oraz wirusa CMV wywołującego cytomegalię.

Acyklowir to syntetyczny analog nukleotydu purynowego, charakteryzujący się acyklicznym łańcuchem bocznym.

 

Ulega fosforylacji w zakażonych komórkach. Staje się trifosforanem acyklowiru i jako czynna substancja hamuje syntezę DNA na dwa różne sposoby. Po pierwsze, hamuje połączenie trifosforanu deoksyguanozyny z wirusowym DNA.

Ladit 160x600

Po drugie wbudowuje się do łańcucha wirusowego DNA ulegającego replikacji. Nie ma wpływu na metabolizm komórek gospodarza. Długotrwałe leczenie acyklowirem, albo powtarzanie cykli leczenia może prowadzić do selekcji szczepów wirusa o zmniejszonej wrażliwości na lek.

Znaczna część wyizolowanych szczepów o zmniejszonej wrażliwości charakteryzuje  się względnym niedoborem kinazy tymidynowej. Acyklowir jest wydalany wraz z moczem.

Leki przeciwwirusowe charakteryzują się tym, że mają zdolność przeciwdziałania infekcji wirusowej i jej rozprzestrzenianiu się. Są to leki stosowane w chorobach, które są wywoływane tylko przez wirusy. Preparaty wpływają na wnikanie wirusa do komórki gospodarza, włączanie się wirusowego materiału genetycznego do DNA gospodarza, a także uwalnianie się wirusów z jego komórek.

Niektóre leki przeciwwirusowe wpływają na adhezję wirusów do komórek gospodarza. Adhezja polega na łączeniu się ze sobą powierzchniowych warstw ciał fizycznych, albo faz. Nie należy mylić jej z kohezją.

Inne preparaty tego typu mają wpływ na transkrypcję wirusowego genomu i na syntezę wirusowych białek. Transkrypcja jest natomiast procesem syntezy RNA na matrycy DNA. Polega na przepisywaniu informacji zawartej w DNA na RNA. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.