Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy HSV są zależne głównie od tego, gdzie jest zlokalizowane miejsce zakażenia. Zwykle objawy HSV dotyczą pojawienia się zmian zapalnych na granicy skóry i błony śluzowej.

Ladit 280x336

Tego typu objawy HSV dotyczą głównie warg i narządów płciowych. Nieco rzadziej dochodzi do opryszczkowego zapalenia mózgu, zapalenia spojówki, rogówki i skóry. Należy dodać, że HSV objawy może mieć związane także z osłabieniem organizmu.

Symptomy podobne do tych, które towarzyszą przeziębieniu mogą towarzyszyć wirusowi HSV. Objawy te nie są jednak symptomami zakażenia w ścisłym tego słowa znaczeniu.

Przeziębienie zwykle poprzedza zakażenie wirusem HSV. Objawy przeziębienia w większości przypadków będą zatem raczej czynnikiem etiologicznym, podobnie jak stres i zmęczenie. HSV należy do grona herpesvirusów, czyli wirusów zbudowanych z DNA i kwasów nukleinowych.

Do grupy tych wirusów należą także wirusy wywołujący ospę wietrzną, półpasiec, cytomegalię, mononukleozę zakaźną i chłoniaka Burkita, a także wirus B wywołujący ciężkie schorzenie odzwierzęce u ludzi.

Wirusy należące do tej grupy wyróżniają się zwykle zdolnością do przetrwania w zwojach nerwowych oraz do wywoływania ponownych zachorowań w czasie, gdy odporność organizmu jest znacząco obniżona.

Ladit 160x600

Opryszczka pospolita jest wirusową chorobą skóry i błon śluzowych.

 

Zyskała miano pospolitej, ponieważ niemal 100 % populacji zakaża się wirusem HSV do piątego roku życia. U 99% zakażenie ma bezobjawowy przebieg, natomiast u pozostałych ma bardziej ciężki przebieg.

Obraz kliniczny opryszczki pospolitej wywołanej wirusem to drobne i wypełnione surowiczą treścią pęcherzyki znajdujące się na rumieniowej podstawie. Opryszczka może występować samoistnie, albo towarzyszyć pewnym chorobom zakaźnym.

Zmiany chorobowe mają nawrotowy przebieg. Aktywne zmiany opryszczki narządów płciowych w momencie porodu są wskazaniem do cięcia cesarskiego. U małych dzieci z atopowym zapaleniem skóry wszczepienie wirusa HSV może doprowadzić do egzemy, która jest groźna dla życia dziecka. U osób chorych na AIDS infekcje wirusem HSV przebiegają atypowo i wyjątkowo ciężko.

Opryszczka u ciężarnych jest rzadkim schorzeniem. Przypuszcza się, że jest skutkiem nadwrażliwości na metabolity powiązane z ciążą. Objawia się wielopostaciową osutką rumieniową, pęcherzykową, grudkową i pokrzywkową.

Należy dodać, że pęcherzyki i pęcherze posiadają skłonność do grupowania się, albo do przybierania układu festonowatego. Zmiany skórne najczęściej pojawiają się u kobiet powyżej trzeciego miesiąca ciąży.

Najczęściej w drugiej połowie okresu oczekiwania na dziecko. Z reguły nawracają w następnych ciążach. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.