Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed

HSV

 

HSV (łac. herpes simplex virus) jest zwany także wirusem opryszczki pospolitej. Wirus charakteryzuje się bardzo obszerną otoczką. Wewnątrz niej znajduje się nukleokapsyd, w którym jest zamknięty kwas nukleinowy w formie dwuniciowego DNA.

Ladit 280x336

Można wyróżnić dwa gatunki wirusa HSV. Jednym z nich jest opryszczka wargowa, a drugim opryszczka narządów płciowych. Klasyfikacja wirusów HSV wynika z tego, że wargi i narządy płciowe są najczęstszymi miejscami zakażenia.

Wirus hsv może namnażać się w komórkach człowieka i innych zwierząt, niemniej źródłem zakażenia mogą być wyłącznie ludzie. Wirus hsv może powodować zakażenie objawowe, albo bezobjawowe. Może przetrwać w komórkach nerwowych organizmu, co wiąże się z latencją wirusów.

Aktywacja wirusa zwykle następuje pod wpływem zewnętrznych czynników, takich jak stres, miesiączka czy osłabienie organizmu. Wirus hsv rozprzestrzenia się poprzez kontakt bezpośredni. Może dojść także do zakażenia płodu lub zakażenia okołoporodowego.

Wirusy są tworami biologicznymi, które można zobaczyć pod mikroskopem elektronowym.

 

Charakteryzują się tym, że nie mają budowy komórkowej i układów enzymatycznych, które są niezbędne do aktywacji procesów metabolicznych, tworzenia białek i replikacji. Wirusy są zatem tak zwanymi pasożytami obligatoryjnymi.

Ladit 160x600

Do ich istnienia w przyrodzie jest konieczne ich stałe krążenie między żywymi organizmami. Wszystkie funkcje życiowe wirusów są wykonywane przez rybosomy gospodarza, czyli rośliny, zwierzęcia lub bakterii.

Wirusy są zbudowane z kwasu nukleinowego DNA bądź RNA, który jest zamknięty w kapsydzie i tworzy swego rodzaju płaszcz białkowy. Kapsyd jest zbudowany z kapsomerów. Kształt kapsydu, a także ilość kapsomerów zależą od tego, do jakiej grupy należy wirus.

Niektóre wirusy dodatkowo posiadają osłonkę. Budowa wirusa może charakteryzować się symetrią kubiczną, albo spiralną. Tylko niektóre wirusy charakteryzują się symetrią kompleksową. Wirusy są inaktywowane przez zasady i kwasy nieorganiczne charakteryzujące się odpowiednim stężeniem, a także przez wysoką temperaturę oraz promieniowanie jonizujące i ultrafioletowe.

Niektóre utleniacze mają zdolność do inaktywowania wirusa, przykładem jest jod. Wśród wirusów wyróżnia się trzy główne grupy, którymi są wirusy DNA, wirusy RNA i wirusy powolne.

Do wirusów DNA zalicza się wirusy Papowa, wirusy ospy prawdziwej, wirusy krowianki, adenowirusy i herpeswirusy, do których należy opisywany wyżej HSV. Jest to grupa wirusów charakteryzująca się tym, że są zbudowane z kwasu dezoksyrybonukleinowego. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.