Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Influenza jest ostrą chorobą zakaźną rozwijającą się w obrębie układu oddechowego, wywołaną zakażeniem wirusem grypy. Influenza, zwana także flu i grypą, rozprzestrzenia się drogą kropelkową.

Ladit 280x336

Największa liczba zachorowań, określana mianem sezonowej epidemii przypada zwykle na okres jesieni i wczesnej wiosny. Epidemie influenzy są szkodliwe o tyle, że niosą za sobą wysokie koszty społeczne. Niektóre z nich mają zasięg kontynentalny, a nawet światowy.

Stąd też pojawiła się konieczność globalnej koordynacji epidemiologicznej.

W większości przypadków zachorowanie na grypę wymaga zrezygnowanie z codziennych obowiązków i leżenie w łóżku. Powikłania influenzy są bardzo groźne, dlatego nie należy lekceważyć jej objawów.

Dzieci, osoby starsze oraz osoby chore na inne poważne choroby powinny zadbać o odpowiednie szczepienie przeciw influenzie. Osoby należące choćby do jednej z tych grup są szczególnie narażone na wystąpienie powikłań.

Choć grypa może być skutecznie leczona, zdarzają się przypadki śmiertelne.

Czy możemy wyróżnić wiele rodzajów wirusa influenezy?

Można wyróżnić trzy rodzaje wirusa influenzy zaliczane do rodziny ortomyksowirusów, a dokładniej mówiąc typ A, B i C. Wirusy A i B są przyczyną ciężkich zachorowań mogących osiągać rozmiary epidemii. Wirus typu C powoduje zachorowania mające lżejszy przebieg.

Ladit 160x600

Nie powoduje dużej liczby zachorowań, jak jego poprzednicy. Profilaktyka influenzy polega na wykonywaniu szczepień ochronnych. Światowa Organizacja Zdrowia określa każdego roku linie wirusa. Na tej podstawie powstają szczepionki.

Bardzo dobry wpływ ma także ekstrakt z czarnego bzu, który hamuje replikację niektórych szczepów wirusa. Może to wynikać z oddziaływania ekstraktu na produkcję cytokin. Oprócz influenzy atakującej ludzi wyróżnia się także dwie odmiany, które dotyczą zarówno człowieka, jak i pewnych gatunków zwierząt. Jedną z nich jest influenza ptaków będąca ostrą chorobą zakaźną. Wirus nie jest dużym zagrożeniem dla ludzi, chyba że nie przestrzegają zasad higieny. Należy do rodzaju Influenzavirusa A.

Czy influenza może występować również u zwierząt?

Tak. Influenza świń jest natomiast zakaźną chorobą układu oddechowego świń. Może być wywołana zarówno wirusami grypy typu A, albo wirusami grypy typu C.

Nie należy mylić tej choroby z chorobą wywołaną przez wirusa grypy meksykańskiej, zwanego także nowym wirusem grypy północnoamerykańskiej. Influenza świń powoduje zakażenia wśród ludzi, a jej objawy bardzo przypominają tradycyjną grypę. Do tej pory odnotowano dwie pandemie świńskiej grypy. Jedną miała miejsce w 1918 r., druga zaś w 2009 r. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.