Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Jaglica (łac. trachoma) występuje również pod nazwą egipskiego zapalenia spojówek, a także przewlekłego pęcherzykowego zapalenia rogówki.

Ladit 280x336

Jaglica jest przewlekłym zapaleniem rogówki i spojówek spowodowanym przez serotypy A, B, Ba i C drobnoustroju zwanego Chlamydia trachomatis. Rogówka jest przezroczystą tkanką pozbawioną naczyń krwionośnych i limfatycznych.

Tworzy wypukłą część przedniej ściany struktury gałki ocznej. Pełni ważną rolę w procesie widzenia oraz załamuje promienie świetlne.

Spojówka jest cienką i przezroczystą błoną śluzową, która pokrywa przednią powierzchnię twardówki oraz wewnętrzną powierzchnię powiek. Spojówka chroni oko oraz odżywia rogówkę. Do głównych schorzeń spojówek zalicza się zapalenia bakteryjne, alergiczne i wirusowe.

Choroby spojówek objawiają się obrzękiem, łzawieniem, światłowstrętem oraz przekrwieniem spojówek. Chlamydia trachomatis jest gatunkiem bakterii należącym do rodzaju Chlamydia. Rozprzestrzenia się drogą płciową, podczas porodu, albo poprzez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną Chlamydią trachomatis.

Zakażenia Chlamydia trachomatis należą do częstych przyczyn stanów zapalnych narządu rodnego. Chlamydia są gram ujemnymi bakteriami wewnątrzkomórkowymi. Mikroorganizmy przyczepiają się do komórek gospodarza po wtargnięciu do organizmu.

Ladit 160x600

Później wnikają do nich i ulegają rozmnożeniu. Kolejnym krokiem jest rozprzestrzenienie
się mikroorganizmów drogą krwionośną po całym organizmie. Wywołują różne choroby, między innymi jaglicę. Jaglica jest najczęstszą przyczyną występowania ślepoty w krajach rozwijających się.

Jaglica choroba oczu jest bardzo rozpowszechniona w krajach północnej Afryki, a także w Indiach oraz na środkowym Wschodzie.

 

Do zachorowań często dochodzi także w Azji południowo-wschodniej. Jaglica choroba oczu szerzy się poprzez kontakt z zakażoną wydzieliną spojówek w wyniku bezpośredniego kontaktu, stosowania brudnych ręczników bądź odzieży.

Zakażenie występuje we wczesnym dzieciństwie. Jaglica choroba oczu z reguły ujawnia się natomiast w wieku dorosłym, ponieważ wtedy tworzą się blizny, które powodują ślepotę.

Rozwój choroby przebiega etapowo i obejmuje cztery fazy. Pierwszy etap obejmuje tworzenie się grudek jagliczych, które są zbudowane z plazmocytów i limfocytów. W drugiej fazie rozwoju choroby dochodzi do przerostu brodawkowatego spojówek oraz powstawania łuski jagliczej.

W trzecim etapie powstałe zmiany ulegają bliznowaceniu. Do późnych następstw choroby pojawiających się w czwartym stadium choroby dochodzi do podwinięcia powiek i bielma. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.