Jak działają liście moringa i dlaczego warto je stosować?

Od kilkudziesięciu lat naukowcy i eksperci od zdrowego odżywiania testują i na nowo odkrywają dary natury. To właśnie teraz mamy boom na naturalne składniki w naszych kosmetykach oraz stosujemy proste diety oparte na roślinach. Czy słusznie oddajemy w ręce natury i to egzotycznej?

Najnowsze technologie w kosmetologii pozwalają na stworzenie kosmetyków z naturalnych składników, które mają długi termin przydatności bez używania konserwantów i posiadania połowy tablicy Mendelejewa. Takie kosmetyki mają swój popyt, bez względu na cenę. Nie tak dawno pisano o cudownym wręcz wpływie alg morskich na cerę i nasz organizm. Teraz nadszedł czas na moringę olejodajną (łac. moringa oleifera), roślinę, która najczęściej nazywana jest drzewem chrzanowym, jak sama nazwa moringa wskazuje. Ze względu na intensywny i charakterystyczny smak korzeni, podobny do chrzanu drzewo zostało nazwane moringa, czyli chrzan, a liście moringa znajdują zastosowanie coraz częściej.

Liście moringa z drzewa długiego życia, czyli superfood na wyciągnięcie ręki?

To gatunek tropikalnego drzewa zaliczanego do rodziny moringowatych. Występuje w przyrodzie na terenie północno-zachodnich Indii oraz na południu Pakistanu. Można również spotkać te chrzanowe drzewa w rejonach Afryki i Ameryki Południowej, blisko równika. Drzewo osiąga 10 metrów wysokości. Wszystkie części drzewa są wykorzystywane do produkcji żywności i kosmetyków, od kory po korzenie. Skupimy się na liściach moringi, które wykorzystywane są do produkcji na przykład antybiotyków.

Liście moringa wskazują na dobroczynne działanie na cerę oraz włosy. A to ze względu na posiadanie cennych składników, takich jak: potas, żelazo (1/4 więcej niż w szpinaku), witaminy z grupy A, C i E oraz białko, przeciwutleniacze i mangan. Ten ostatni składnik odpowiedzialny jest za prawidłowe funkcjonowanie kości i stawów. Chętnie wykorzystuje to farmacja do produkcji suplementów dla sportowców i osób z problemami stawowymi.

Dodatkowo liście moringa mają dużą zawartość antyoksydantów, więcej niż jakakolwiek egzotyczna roślina, co wpływa na ochronę przed rozwojem nowotworu (np. rak skóry), cukrzycy czy schorzeniem serca.

Wykorzystanie liści moringa w kosmetyce

Oprócz medycznych aspektów liście moringa w postaci sproszkowanego proszku wykorzystuje kosmetologia. Wspomniana zawartość dużej ilości witaminy A, C i E pozytywnie oddziałuje na stan skóry, paznokci i włosów. Kosmetyka oferuje liście moringa w postaci olejku, kapsułek oraz sproszkowanych liści w torebce. Ceny takich preparatów wahają się w zależności oraz ilości i formy. Przykładowo za olejek moringa (50g) zapłacimy około 50 zł. Zaś za liście moringa około 30 zł. Warto dodać, iż liście moringa możemy dostać nie tylko w aptekach, ale także w sklepach ze zdrową żywnością- superfoods, zielarniach, drogeriach czy herbaciarniach. Z liści moringa można robić napar, który wpływa na pracę jelit ze względu na dużą zawartość błonnika. Nie jest zalecany kobietom w ciąży, ponieważ może doprowadzić do przyspieszonych skurczów macicy i wywołać przedwczesny poród.