Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Dni płodne u każdej kobiety występują w odmiennym terminie, co wynika z różnic między długością cyklu miesiączkowego.

Ladit 280x336

Dni płodne powinny być określane indywidualnie. Obejmują one kilka dni przypadających po upływie kilku dni od zakończenia krwawienia miesiączkowego.

Umiejętne obliczenie dni płodnych jest bardzo pomocne w planowaniu ciąży. Niektóre kobiety wykorzystują kalendarz dni płodnych także w celu zapobiegania nieplanowanej ciąży.

Czym są dni płodne?

Dni płodne są określeniem momentu, kiedy kobieta jest zdolna do zajścia w ciążę. Ściśle wiążą się one z pojęciem owulacji, zwanej też jajeczkowaniem.

Jajeczkowanie jest momentem, gdy z pęcherzyka Graafa zostaje uwolniona dojrzała komórka jajowa, która jest gotowa do zapłodnienia. Kobieta, która regularnie miesiączkuje, a jej cykl menstruacyjny trwa 28 dni ma owulację 14 dnia cyklu.

Dni płodne zaczynają się jednak już około 3 dni przed owulacją. Wynika to z faktu, że plemniki mogą przetrwać w kobiecym organizmie nawet do trzech dób (72 godziny).

Ladit 160x600

Kobiety, u których występują nieregularne cykle menstruacyjne, albo inne nieprawidłowości związane z menstruacją mogą mieć problem z określeniem dni płodnych.

Obliczenie dni płodnych

Chcąc poprawnie wyznaczyć dni płodne należy skorzystać z krytykowanych współcześnie naturalnych metod antykoncepcji.

Należą do nich metoda termiczna, metoda objawowo ? termiczna i metoda Billingsów.

Metoda termiczna polega na codziennym mierzeniu temperatury. Po jajeczkowaniu temperatura ciała wzrasta na około 3 dni. Po jej ponownemu zmniejszeniu zaczyna się okres niepłodności poowulacyjnej.

Na podobnym założeniu opiera się metoda objawowo ? termiczna, która łączy badanie śluzu i poziomu temperatury ciała. Dodatkowo kobieta powinna skupić się na obserwowaniu wahań nastrojów i bólu owulacyjnego.

Mogą one wskazywać na moment początku owulacji. Ostatnia z metod jest natomiast skoncentrowana na obserwowaniu konsystencji śluzu szyjkowego. Przejrzysty, śliski i ciągnący się śluz świadczy o okresie płodnym.

Śluz o białym lub lekko żółtym zabarwieniu świadczy natomiast o niepłodnym okresie. Można też skorzystać z testerów płodności dostępnych w aptece. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.