Jak zaprojektować łazienkę dla niepełnosprawnych?

uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne ruchowo mają duże trudności w poruszaniu się po domu. Miejscem szczególnie niebezpiecznym staje się na pewno łazienka i ciągi komunikacyjne. Co zrobić, aby osoba z dysfunkcją ruchu mogła czuć się komfortowo podczas wykonywania codziennych czynności higienicznych?

Nie tylko bezpiecznie, ale też estetycznie i ładnie

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej wcale nie musi być nieatrakcyjna pod względem aranżacyjnym. Wystarczy umiejętnie połączyć strefę komfortu, piękna i bezpieczeństwa w jedną spójną całość, aby efekty były mocno zadowalające. Gdzie szukać inspiracji? Jest mnóstwo artykułów branżowych na ten temat oraz poradnikowych filmów. Warto też posiłkować się doświadczeniami osób, które już urządziły swoją łazienkę w podobny sposób. Na pewno na rynku nie brakuje potrzebnego sprzętu, mebli i dodatków do eleganckiej i bezpiecznej łazienki dla osoby niepełnosprawnej.

Dużo wolnej przestrzeni i odpowiednie wymiary

Projektując łazienkę z myślą o osobie, która porusza się na włóku czy chodzi o kulach, trzeba wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych kwestii. Na pewno nie może to być miejsce o małej kubaturze. Oczywiście nie chodzi tu o ogromną przestrzeń, ale o dostateczną ilość miejsca na swobodne poruszanie się wózkiem. Okrąg wolnej przestrzeni powinien wynosić 150 cm.

Na pewno trzeba zrezygnować z większych progów i wąskich drzwi. Ceramika sanitarna musi być odpowiednio niska założona, czyli dopasowana do wysokości siedzenia wózka. Często używane są specjalne nakładki na sedes, które ułatwiają siadanie. Tak samo ważna jest strefa prysznicowa, która musi być komfortowa i bezpieczna. Lepiej wybrać prysznic typu walk in, a zrezygnować z brodzika. Jeśli jednak ma być zamontowany, wtedy należy umieścić go na równi z posadzką. Natomiast wnętrze kabiny prysznicowej musi być wyposażone w krzesło kąpielowe z wygodnym siedziskiem i gumowanymi nóżkami. Na podłodze powinna znaleźć się mata antypoślizgowa, która chroni przed poślizgnięciem się na śliskiej nawierzchni. Oprócz tego koniecznie należy zamontować przybornik na środki czystości w okolicy krzesełka.

Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych

Uchwyty do łazienki to często konieczność. Najczęściej montuje się je przy drzwiach, toalecie i umywalce. W strefie kąpielowej takie poręcze mocowane są w kabinie prysznicowej i przy wannie. Jeśli chodzi o wymiary, to w strefie umywalkowej uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych powinny być montowane po bokach odległości 40-45 cm od osi misy. Natomiast parametry związane z wysokością poręczy wynoszą 80-85 cm od posadzki do górnej krawędzi uchwytu.

Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych muszą znaleźć się także w strefie WC. Montuje się je zazwyczaj na ścianie bocznej. Mają formę prostego uchwytu lub litery L, co jest bardziej zalecane. Wymiary poręczy są takie same jak w przypadku strefy umywalkowej. Jeśli uchwyty zostaną zamontowane na ścianę za toaletą, wtedy oprócz tych wymiarów istotne są również odległości po bokach, czyli 35-35 cm do osi WC.

Projektowanie łazienki dla niepełnosprawnych można zlecić fachowcowi lub zrobić to samodzielnie. Po zapoznaniu się ze szczegółowymi wytycznymi aranżacja takiej łazienki nie powinna sprawić większego problemu. Oczywiście nie można zapomnieć o ciekawych i modnych dodatkach, takich jak rośliny, organizery na drobiazgi czy łazienkowe dywaniki. Każdy drobiazg, który pomaga lepiej funkcjonować osobie niepełnosprawnej w łazience, ma bardzo duże znaczenie.