Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Jałowa martwica kości (łac. necrosis aseptica ossium) jest chorobą charakteryzująca się nekrozą kości bądź jej fragmentów niezwiązaną z zakażeniem drobnoustrojami.

Ladit 280x336

Przyczyna jałowej martwicy kości tkwi głównie w zaburzeniu ukrwienia jądra kostnienia kości powstającego na tle zatoru, urazu lub zakrzepu. W początkowym etapie rozwoju schorzenia martwy fragment kostny ulega deformacji.

Jałowa martwica kości występuje często u młodych osób i w wieku dziecięcym. Rodzaje jałowej martwicy kości liczą aż 40 jednostek chorobowych.

Choroba Perchesa jest to jałowa martwica kości charakteryzująca się tym, że zmiany są zlokalizowane w głowie i szyjce kości udowej. Choroba Osgooda-Schlattera jest to odmiana jałowej martwicy kości zwana też guzowatością kości piszczelowej.

W przypadku innych jednostek chorobowych zmiany są zlokalizowane przy kości łódkowatej, kości księżycowatej, u nasady kości piętowej, w główce kości ramiennej, na kości łódeczkowatej lub na płytkach granicznych trzonów kręgów.

Co przyczynia się do powstania wyjałowionej martwicy kości?

Wśród głównych czynników etiologicznych jałowych martwic kości wyróżnia się choroby krwi, choroby dekompresyjne, chemioterapię, choroby ogólnoustrojowe, alkohol, leki i traumę. Chorobą krwi, która może przyczynić się do rozwoju jałowej martwicy kości jest anemia sierpowata.

Ladit 160x600

Niedokrwistość sierpowata jest wrodzonym rodzajem niedokrwistości spowodowanym nieprawidłową budową hemoglobiny.

Choroba jest dziedziczona w autosomalny recesywny sposób. Chemioterapia wymaga użycia syntetycznych związków chemicznych, w celu zwalczenia chorób nowotworowych. Kuracja polega na użyciu cytostatyków, które hamują namnażanie się komórek. Powodują one zmniejszenie wielkości guza, ale mogą szkodzić także zdrowym tkankom, np. kostnej.

Choroby ogólnoustrojowe, które najczęściej są przyczyną jałowych martwic kości są toczeń rumieniowaty układowy i reumatoidalne zapalenie stawów.

Groźne leczenie podczas jałowej martwicy kości

Wśród leków najbardziej szkodliwe pod tym względem są sterydy i leki przeciwwirusowe. Trauma jest ostrym, nagłym urazem może spowodować zaburzenia somatyczne i psychiczne. Uraz psychiczny powstaje w wyniku intensywnej emocji bądź urazu czaszkowego spowodowanego wypadkiem lub katastrofą.

Trauma objawia się drażliwością, amnezją, łatwym męczeniem się. Ma negatywny wpływ na stan fizycznego zdrowia. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.