Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

W przypadku choroby oczu, takiej jak jaskra objawy początkowe są dość niewinne. Chory zwykle ma wrażenie, że nie może ogarnąć wzrokiem całego obrazu.

Ladit 280x336

Powinien wówczas jak najszybciej udać się do okulisty. Jaskra objawy ma łatwo zauważalne, ale są często ignorowane. Tymczasem schorzenie rozwija się, stopniowo pozbawiając wzroku. Najczęściej jaskra objawy ma związane z powolną degeneracją oka.

Może trwać nawet do 20 lat. Choroba rozwija się bezobjawowo, co stwarza bardzo duże problemy w postawieniu trafnej diagnozy.  Objawy jaskry zależą od jej typu. Obecnie okuliści wyróżniają ponad trzydzieści odmian tego schorzenia.

Najczęściej występujące objawy jaskry to częste bóle głowy i poranne migreny, a także intensywny ból gałki ocznej. Towarzyszy temu znaczne pogorszenie pola widzenia oraz zmiana ostrości widzenia. Wokół źródła światła chory zauważa koła tęczowe.

Nie zawsze koła tęczowe wokół źródła światła świadczą o jaskrze. Występują bowiem zawsze wtedy, gdy ciśnienie śródgałkowe jest znacznie podwyższone. Mogą towarzyszyć zespołowi suchego oka, który jest spowodowany długotrwałą pracą przy komputerze.

Ladit 160x600

Inne objawy jaskry to przewlekłe zapalenie spojówek, które nie ustępuje mimo leczenia.

 

Ważnym sygnałem dla osób chorych są również stale zimne stopy i ręce. Świadczą one o zaburzeniu krążenia. Wyjątkowo narażone są osoby, które ukończyły 35 rok życia. Jeżeli krewni chorują na jaskrę, istnieje duże prawdopodobieństwo że można na nią zachorować.

Największe ryzyko (60%) występuje wtedy, gdy na jaskrę chorowała matka. Jaskra jest nieuleczalną chorobą, dlatego też tak ważne jest jej odpowiednio wczesne rozpoznanie. Jaskra bardzo często rozwija się nie wykazując żadnych symptomów, dlatego też po ukończeniu 30 roku życia trzeba badać się co 2 lata.

Należy też badać poziom cholesterolu. Wysoki cholesterol podnosi ciśnienie, co w rezultacie może doprowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego.  Nerw wzrokowy jest drugim nerwem czaszkowym i stanowi część drogi wzrokowej.

Przebiega od siatkówki, aż do skrzyżowania wzrokowego. Składa się z czterech części, zwanych odpowiednio odcinkiem wewnątrz-gałkowym, wewnątrz-oczodołowym, przechodzącym przez kanał wzrokowy oraz odcinkiem wewnątrz-czaszkowym. W każdym nerwie wzrokowym przebiega do 1,5 miliona włókien nerwowych. Są to aksony komórek zwojowych siatkówki.

Nerw wzrokowy jest otoczony oponami mózgowo - rdzeniowymi. Nie posiada cech nerwu obwodowego. Stanowi pęczek istoty białej mózgowia. Towarzyszą mu włókna i komórki glejowe. Charakterystyczną cechą nerwu wzrokowego jest całkowity brak neurolemy.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • jaskra objawy początkowe
  • jaskra c/d
  • jaskra zlosliwa

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.