Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Jaskra (glaucoma) to choroba oczu, charakteryzuje się wzrostem ilości cieczy wodnistej pomiędzy tęczówką a rogówką.

Ladit 280x336

Stan ten powoduje bolesny wzrost ciśnienia w oku - dlatego też obraz może się rozmazywać. Nieleczona jaskra może doprowadzić nawet do ślepoty.

Jaskra jest chorobą głównego nerwu wzrokowego. Nerw wzrokowy odbiera impulsy świetlne które są generowane w siatkówce oka.  Nerw wzrokowy przesyła impulsy do mózgu gdzie zostają przetworzone na dany obraz.

Jaskra charakteryzuje określony sposób uszkodzenia nerwu wzrokowego, choroba ta może postępować. Zwykle objawia się subtelną, minimalną utratą wzroku.  Jeżeli w odpowiednim czasie jaskra nie zostanie zdiagnozowana i wyleczona może dojść do nieodwracalnej utraty widzenia centralnego a co za tym idzie do ślepoty.

Ladit 160x600

Jaskra bardzo często wiąże się z podwyższonym ciśnieniem w oku (ciśnienie wewnątrz-gałkowe). Jest to nic innego jak podwyższone ciśnienie, które prowadzi do uszkodzenia oka ( i nerwów z nim powiązanych).  W co niektórych przypadkach jaskra może pojawić się gdy w oku panuje normalne dopuszczalne ciśnienie. Taką jaskrę określa się mianem niskiego przepływu krwi do nerwu wzrokowego.

Od wielu lat uważa się iż jaskra jest dziedzicznym czynnikiem.  Jest bardzo duże prawdopodobieństwo że jeżeli ktoś z naszej rodziny chorował na tą chorobę może ona również wystąpić u nas.  Osoby chorujące na jaskrę powinny unikać stosowania jakichkolwiek używek.

Nawet zbyt mocna herbata może doprowadzić do znacznego pogorszenia się naszego stanu. Kategorycznie zabrania się noszenia szkieł kontaktowych podczas gdy choruje się na jaskrę może to zwiększyć ryzyko uszkodzenia oka. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.