Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Jęczmień jest wywołany bakteriami gronkowca powodującymi infekcję oraz piekący ropień. Zapalenie pojawia się na brzegu górnej bądź dolnej powieki. Może mieć formę zewnętrznego lub wewnętrznego.

Ladit 280x336

Przyczyną stanu zapalnego z reguły jest dotykanie i pocieranie powiek brudnymi rękami. Czasami jęczmień na oku jest oznaką osłabienia organizmu, awitaminozy, cukrzycy, albo choroby zatok przynosowych. Tworzenie się ropnia jest procesem trwającym od czterech do siedmiu dni.

Żeby uniknąć dolegliwości, warto wzmacniać organizm i zapewnić sobie odpowiedni odpoczynek. Pomocne jest picie naparu z jeżówki, a także zżywanie kapsułek z kwasami omega - 3. Bardzo dobry wpływ na wzmocnienie odporności mają również owoce z dużą zawartością witaminy C.
U osób, u których już pojawił się jęczmień leczenie polega na stosowaniu okładów z rumianku lub świetlika lekarskiego.

Należy wykonywać kompresy dwa razy dziennie do całkowitego wyleczenia z infekcji. W niektórych przypadkach, gdy pojawił się jęczmień leczenie był oparte na pocieraniu go złotem, na przykład obrączką ślubną.

Niemniej jednak przed jej użyciem trzeba odkazić ją spirytusem salicylowym. W ten sposób można zapobiec przeniesieniu się na powiekę nowych bakterii. Należy przyłożyć obrączkę do jęczmienia i powtórzyć czynność kilka razy. Tajemnicą skuteczności tej metody są właściwości bakteriobójcze złota.

Ladit 160x600

Leczenie jęczmienia powinno być wspomagane piciem naparu  z mniszka lekarskiego

Do szklanki należy wsypać łyżeczkę ziół i parzyć przez pięć minut pod przykryciem. Mniszek pomoże usunąć z organizmu bakterie ropne wywołujące jęczmień na oku. Jeżeli opisane wyżej leczenie jęczmienia nie przyniesie rezultatów, należy udać się do lekarza rodzinnego lub do okulisty, który zbada ropień.

Leczenie jęczmienia antybiotykiem może wówczas okazać się konieczne. Jeżeli domowe leczenie jęczmienia trwa dłużej niż tydzień, a dolegliwości nie ustają, wizyta u okulisty jest konieczna, bo nieleczona choroba może przerodzić się w gradówkę. Gradówka jest przewlekłym zapaleniem gruczołu tarczkowego.

Objawia się niebolesnym zgrubieniem podobnym do jęczmienia. Tworzy się w wyniku zaczopowania ujścia gruczołu. Zalegająca treść podtrzymuje stan zapalny, powodując stopniowe powiększanie się guzka powieki. Jeżeli dojdzie do zakażenia i pojawi się zaczerwienienie, gradówka zwykle ulega przebiciu do worka spojówkowego.

Należy niezwłocznie udać się do lekarza. Po miejscowym znieczuleniu gradówki powieka zostaje odwinięta na wewnętrzną stronę. Nacina się ją, a następnie usuwa zalegające masy, w tym głównie torebkę gradówki. Pozwala to na uniknięcie nawrotów. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.