Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Jęczmień na oku jest grudkowatym ropniem gruczołu ( jednego lub kilku), które maja swój otwór na brzegu powieki. Choroba ta może przybierać różne formy ? może to być jęczmień zewnętrzny lub wewnętrzny.

Ladit 280x336

Wywołana jest przez gronkowce, a zaniedbanie schorzenia może w konsekwencji prowadzić do niebezpiecznej dla oczu gradówki.

Jęczmień na oku ? typy schorzenia i objawy

Wyróżniając dwa typy jęczmienia, należy zwrócić uwagę jakie bakterie je powodują:

  • jęczmień zewnętrzny ? gronkowce zapalenia gruczołów Zeissa lub gruczołów Molla,
  • jęczmień wewnętrzny ? zapalenie gruczołów tarczkowych (Meiboma),

Jęczmień zewnętrzny ma początkowo postać czerwonej plamki, która rośnie i po pewnym czasie tworzy się żółty lub różowy czubek wyglądem podobny do ropnej krosty, która samoistnie pęka i jęczmień się goi.

Ladit 160x600

Jęczmień wewnętrzny tworzy się pod powieką i jest bardziej bolesny niż postać zewnętrzna. Jęczmień ten nie pęka, ale samoistnie zanika.

Do objawów należą ból, obrzęk i zaczerwienienie powieki. Pojawia się także ropna wydzielina a także łzawienie czy światłowstręt.

Jęczmień na oku ? przyczyny

Na powstanie jęczmienia ma wpływ dotykanie brudnymi rękami oczu, zadymione powietrze, źle dobrane kosmetyki a także niedokładnie zrobiony demakijaż.

Jeśli mamy częste nawroty schorzenia może wskazywać to na inne choroby np. cukrzycę.

Jęczmień na oku ? leczenie

Jęczmień na oku przeważnie sam pęknie i zniknie, nigdy nie należy go ruszać ani wyciskać. Może to spowodować rozniesienie się bakterii i powstanie nowych ognisk. Po pęknięciu jęczmienia pozostałość ropy należy wycisnąć i przemyć oko wacikiem kosmetycznym i wodą.

Jeżeli objawy są bardzo uciążliwe należy udać się do okulisty, który przepisze nam krople i maści z antybiotykiem. Jęczmień wewnętrzny może potrzebować nacięcia. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.