Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Jęczmień (łac. hordeolum) jest zwany także jeczmykiem. Jest to torbielowata infekcja powieki i ropień spowodowany zakażeniem gronkowcowym. Gronkowce są bakteriami należącymi do grupy bakterii Gram - dodatnich.

Ladit 280x336

Pod względem morfologicznym są ziarenkowcami występującymi w skupiskach. Bardzo przypominają grona, co jest skutkiem podziałów w wielu płaszczyznach. Niemal wszystkie gatunki są względnymi beztlenowcami, a zatem mogą rosnąć zarówno w warunkach tlenowych, jak i beztlenowych.

Jęczmień pojawia się na brzegach powiek, przy gruczołach przyrzęsowych i tarczkowych. Jeżeli nie zostanie całkowicie wyleczony przekształca się w gradówkę. Gradówka jest przewlekłym zapaleniem gruczołu tarczkowego, które objawia się mało bolesnym zgrubieniem, podobnym do jęczmienia.

Tworzy się w wyniku zaczopowania ujścia gruczołu. Zalegająca treść podtrzymuje stan zapalny powodując stopniowe powiększenie się guzka powieki. W przypadku zakażenia może dojść do samoistnego przebicia. Treść wylewa się do worka spojówkowego. Wydobywające się masy drażnią tkanki. Powstaje tkanka ziarninowa.

Jeśli chodzi o jęczmień oko jest bolesne

Może wystąpić stan zapalny, któremu towarzyszą zaczerwienienie i obrzęk. Kiedy wyleczy się jęczmień oko odzyskuje dawny wygląd, a wszelkie niedogodności znikają . Kiedy pojawia się duży jęczmień oko, a zatem nie tylko powieka, ale i spojówki mogą być zaczerwienione.

Ladit 160x600

Zwykle do takiego stanu dochodzi w przeciągu pięciu dni od pojawienia się choroby. Są jednak sposoby na jęczmień, które pozwalają szybko pozbyć się tego uciążliwego problemu. Bardzo znany sposób na jęczmień do stosowanie kompresów z rumianku. Żeby przygotować odpowiedni okład należy zagotować dwie łyżki stołowe sypkiego rumianku w bardzo małej ilości wody. Powstały odwar wystarczy przecedzić. Następnie w mocno ciepłym płynie namacza się jałowy gazik.

Należy od razu przyłożyć go do oka. Zabieg powinno się powtarzać kilak razy dziennie, aż objawy ustąpią. Ciepły okład z rumianku działa przeciwzapalnie oraz otwiera zaczopowany gruczoł łojowy. Rumianek pospolity jest znaną rośliną leczniczą. Znalazł zastosowanie w medycynie i kosmetyce.

Najczęściej jednak stosuje się go jako środek przeciwzapalny. Bardzo dobrze łagodzi wszelki stany zapalne skóry. Można stosować go także na owrzodzenia skóry, rumień, hemoroidy i oparzenia słoneczne. Napar z rumianku pospolitego jest stosowany do łagodzenia objawów nieżytu jelit i żołądka.

Działa przeciwskurczowo na układ pokarmowy. Bardzo dobrze wspomaga trawienie. Działa uspokajająco na organizm. Pomaga zatem nie tylko na jęczmień, więc warto mieć go w apteczce.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • jęczmień na oku

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.