Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Czy możemy wyobrazić sobie życie bez języka? Było by to niezwykle trudne ponieważ dzięki właśnie niemu możemy odczuwać wiele doznań smakowych, wiąże się to z możliwością odczuwania niezwykłych doznań smakowych podczas spożywania posiłków.

Ladit 280x336

Język inaczej lingua jest to narząd który spełnia bardzo wiele niezwykłych funkcji. Językiem nazywamy tak naprawdę wał mięśniowy który znajduje się w jamie ustnej dokładnie powinien znajdować się na jej dnie. Język spowija delikatna błona śluzowa.

Język jest giętki, można nim poruszać praktycznie w każdym kierunku (na boki, do góry i w dół, do tyłu). Język pełni niezwykle ważną rolę, w organizmach pełni głównie rolę pomocniczą. Najprościej mówiąc to właśnie dzięki temu narządowi możemy w odpowiedni sposób uformować spożywane pokarmy (dodatkowo ślina pomaga w formowaniu tzw. kęsa pokarmowego).

Narząd ten jest również niezwykle pomocny podczas mowy dzięki językowi możemy tworzyć zrozumiałe wyrazy (które przekładają się na całość danej wypowiedzi). Warto zwrócić również uwagę na kolejną z jego niezwykle ważnych funkcji mianowicie to właśnie dzięki niemu możemy odczuwać doznania smakowe ? podczas spożywania każdego posiłku odczuwamy w zależności od pokarmu (słodki, słony, kwaśny, gorzki) smak.

Za takie możliwości odpowiadają kubki smakowe które znajdują się na powierzchni języka (oglądając bardzo dokładnie swój język możemy je zaobserwować gołym okiem). Obecnie naukowcy wyodrębnili tylko pięć smaków które rozpoznajemy dzięki takowym kubkom smakowym.

Anatomia języka na pozór prostego narządu jest niezwykle skomplikowana i złożona mianowicie:

Język składa się z tzw. Migdałka językowego.

Migdałek językowy znajduje się u nasady języka. Najprościej mówiąc jest to zespół tkanek limfatycznych które możemy znaleźć u nasady języka ( tkanki limfatyczne rozrzucone są chaotycznie na całej nasadzie języka. Bardzo często zdarza się że właśnie w tym miejscu najczęściej pojawiają się nowotwory zwane chłoniakami. W tym też miejscu równie często może dochodzić do pojawiających się różnorodnych zapaleń ( najczęściej jest to angina).

Kolejna część języka to tzw. Brodawki okolone.

Brodawki okolone są łatwe do rozpoznania ponieważ są one największymi znajdującymi się właśnie na języku. Najczęściej znajdują się one pomiędzy nasadą języka a jego trzonem ? ich ułożenie przypomina literę V. Na języku można zaobserwować od 8 do nawet 14 takich brodawek (są one jednak niewyczuwalne podczas np. spożywania posiłków ? nie stwarzają żadnego dyskomfortu z racji swojej wielkości). Brodawki otoczone są rowkiem (błoną śluzową).

Ladit 160x600

Po bocznej stronie tychże brodawek znajdują się kubki smakowe. Całość połączona jest przy pomocy włókien czuciowych nerwu nazywanego językowo-gardłowym. Należy pamiętać o tym że właśnie ten nerw jest odpowiedzialny za przewodzenie doznań smakowych aż do mózgu.

Następnie możemy wyróżnić tzw. Otwór ślepy języka.

Otwór ślepy języka znajduje się pośrodku bruzdy granicznej (występuje ona na trzonie języka).

Na języku możemy również znaleźć liczne brodawki nitkowate.

Brodawki nitkowate występują w bardzo dużej ilości zarazem są one również najmniejszymi występującymi na języku. Brodawki te można znaleźć na przedniej części grzbietu języka. To właśnie one są odpowiedzialne za pojawiający się na języku delikatny białawy odcień. Brodawki liściaste natomiast znajdują się tylko na bocznych stronach języka. To właśnie na tych brodawkach umiejscowione są wszystkie kubki smakowe. Kolejnym rodzajem brodawek które znajdują się na języku są brodawki grzybowate.

Brodawki te możemy zaobserwować praktycznie w tym samym miejscu w którym znajdują się brodawki nitkowate. Jednak w porównaniu do nich są one bardzo liczne. Kształtem przypominają okrąg. Na powierzchni języka są łatwo rozpoznawalne ponieważ charakteryzują się intensywnym różowym kolorem na tych właśnie brodawkach znaleźć możemy znaleźć zakończenia nerwów smakowych języka. Poruszanie językiem możliwe jest dzięki mięśniowi bródkowo ? językowemu.

To właśnie dzięki niemu możliwe jest poruszanie językiem w dół oraz do przodu. Inny mięsień natomiast odpowiada za możliwość przesunięcia języka do tyłu jest to mięsień gnykowo ? językowy. Kolejny mięśniem odpowiedzialnym za możliwość pociągnięcia języka ku górze oraz do tyłu jest mięsień rylcowo ? językowy.

Życie bez języka jest możliwe w starożytności język bardzo często był ucinany w ramach kary. Najczęściej dochodziło do takiej sytuacji gdy dana osoba zdradziła, skłamała czy też zbluźniła.

Bardzo często podczas codziennej higieny zapominamy o języku ? JEST TO DUŻY BŁĄD. Podczas codziennej higieny jamy ustnej nie możemy o nim zapominać ponieważ jest on siedliskiem bardzo wielu bakterii. Podczas szczotkowania zębów warto również szczoteczką delikatnie oczyścić język.

Pomocne okazują się również płyny do płukania jamy ustnej. Szczypanie i pieczenie języka podczas płukania jamy ustnej świadczy o zwalczaniu przez niego znajdujących się na nim bakterii. Każda istota jest indywidualnością dlatego też języki mogą nieznacznie od siebie różnić (kolorem, kształtem, grubością itp.).Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • brodawki okolone jezyka
  • brodawki okolone języka choroby
  • brodawki okolone języka zdjęcie

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.