Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Kamica moczanowa (łac. urolithiasis) jest chorobą polegającą na tworzeniu się złogów w nerkach bądź w drogach moczowych w wyniku wytrącania się chemicznych związków.

Ladit 280x336

Kamica moczanowa występuje głównie u mężczyzn, a najwięcej zachorowań przypada na okres 30-50 lat.

Proces wytrącania się złogów w drogach moczowych najczęściej jest konsekwencją wielu różnych czynników.

Główną przyczyną jest koncentracja w moczu składnika występującego jako skutek schorzeń lub zdarzeń patologicznych. Formowanie się złogów jest procesem zachodzącym pod wpływem zastoju lub zakażenia moczu.

Poza tym, chorobie sprzyja niedobór w moczu substancji, które przeciwdziałają kamicy moczanowej.

Ryzyko kamicy moczanowej jest wyższe, jeżeli w moczu występują organiczne jądra krystalizacji.

Najczęstsze zaburzenia metaboliczne sprzyjające rozwojowi kamicy moczanowej to:

  • nadmiar magnezu
  • nadmiar fosforu
  • nadmiar wapnia
  • hiperoksaluria
  • hiperurykozuria
  • hipocitraturia
  • cystynuria

Procesowi tworzenia się kamieni sprzyja zastój moczu i obecność złuszczonych nabłonków, wokół których dochodzi do wykrystalizowania się soli. Sole wtrącają się częściej i bardziej intensywnie jeżeli mocz jest zbyt gęsty.

Zagęszczony mocz jest spowodowany przyjmowaniem za małej ilości płynów bądź obecności w organizmie siarki bądź metali ciężkich.

Ladit 160x600

Kamica moczanowa jest jedną z postaci kamicy moczowej.

W jej przebiegu tworzą się kamienie bezcieniowe, które są niewidoczne w badaniu rentgenowskim. Za ich powstanie odpowiada kwas moczowy. Związek jest pochodną puryny oraz ma postać białych kryształów, które trudno rozpuszczają się w wodzie.

Kwas moczowy jest produktem ostatecznej przemiany zasad purynowych u małp człekokształtnych i człowieka. U większości ssaków dochodzi do rozkładu kwasu moczowego do postaci allantoiny. Kwas moczowy występuje w organizmie człowieka w formie soli trudno rozpuszczalnych w wodzie.

Są one nazywane moczanami. Kwas moczowy jest wydalany z moczem, niemniej w razie zaburzeń może dojść do jego odkładania w postaci złogów w nerkach i przewodach moczowych. Gromadzenie się moczanów to bezpośrednia przyczyna kamicy moczanowej.

Przebieg kamicy moczanowej może być początkowo bezobjawowy.

Poza tym objawy mogą być bardzo skąpe. Bardzo drobne złogi gromadzące się w układzie moczowym są wydalane z organizmu bez dolegliwości bólowych. Pierwszą manifestacją kamicy moczanowej jest napad nerkowej kolki.

Ból o charakterze kolkowym występuje w okolicy lędźwiowej.

Może promieniować do pachwin, jąder lub warg sromowych. Rozpoznanie choroby wymaga wykonania USG jamy brzusznej i TK jamy brzusznej i miednicy małej. Poza tym, lekarz może zlecić wykonanie urografii i przeglądowego RTG jamy brzusznej. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.