Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Kamica nerkowa (łac. nephrolithiasis) jest chorobą polegającą na powstawaniu złogów w nerkach lub drogach moczowych w wyniku wytrącania się związków chemicznych.

Ladit 280x336

Mogą to być prawidłowe lub patologiczne substancje obecne w moczu. Kamica nerkowa jest rozpoznawana poprzez wykonanie przeglądowego RTG jamy brzusznej. Zasadniczo wykonuje się także urorafię i USG jamy brzusznej.

Urografia jest badaniem radiologicznym, które ma na celu uwidocznienie nerek i dróg moczowych oraz pomaga ocenić czynności nerek. Badanie opiera się na dożylnym podaniu środków kontrastowych. Następnie wykonuje się zdjęcia radiologiczne jamy brzusznej. Pierwsze zdjęcie wykonuje się przed podaniem kontrastu. Następne jest wykonywane 7 minut po podaniu kontrastu, a kolejne po 14 i po 21 minutach.

Badania nie wykonuje się, jeżeli pacjent cierpi na niewydolność nerek z bezmoczem związanym z przyczynami nerkowymi lub przednerkowymi. Urografia nie jest wykonywana również w przypadku podwyższonego poziomu kreatyniny lub mocznika.

Czasami, gdy jest podejrzewana kamica nerkowa, zaleca się dodatkowo wykonanie TK jamy brzusznej i miednicy małej bez podania środka kontrastowego. Kamica nerkowa ma przyczyny w zastoju moczu. Zastój moczu sprzyja bowiem tworzeniu się kamieni. Przyczyny kamicy nerkowej wiążą się również z obecności w nim fragmentów złuszczonego nabłonka, wokół których wykrystalizowują się sole.

Ladit 160x600

Kamica nerkowa przyczyny ma związane z zagęszczonym moczem.

 

Powstaje on w wyniku przyjmowania za małej ilości płynów, albo obecności siarki i metali ciężkich w organizmie. Kamica nerkowa przyczyny ma związane z zaburzeniami metabolicznymi. Najczęściej tworzeniu się złogów w drogach moczowych sprzyja hiperkalciuria, hiperoksaluria i cystynuria.

Kamienie w nerkach powstają wtedy, gdy wapń, fosfor, magnez i kwas szczawiowy krystalizują się. Przyczyną powstania kamienie nerkowych mogą być pewne leki, w tym miedzy innymi środki przeciwbólowe. Kamica nerkowa przyczyny może mieć związane z przewlekłym zakażeniem układu moczowego bakteriami, które wytwarzają ureazę. Ureaza jest zwana także amidohydrolazą mocznika. Jest to enzym rozkładający mocznik na amoniak i tlenek węgla.

W dużych ilościach znajduje się w ziarnach soi oraz w bakteriach, które rozkładają mocznik. Kamica nerkowa u dzieci z reguły jest skutkiem ogólnoustrojowych zaburzeń metabolicznych, nerkowych lub endokrynnych. Ważnym czynnikiem sprzyjającym chorobie jest nadwrażliwość na witaminę D i jej przedawkowanie.

Pojawia się u dzieci bez względu na wiek. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.